Miesiąc: kwiecień 2020

Masło orzechowe

Masło orzechowe

Domowej roboty masło orzechowe, o kremowej konsystencji. Naturalny skład, pełnia smaku no i o ile taniej! Idealny dodatek do kanapek czy deserów.O zrobienie tego przepisu poprosiła mnie młodsza siostra. Chciała masło z dobrym składem i „lejące się”, więc postanowione – zrobiłam!:) SKŁADNIKI Porcja na około 

Sernik z brzoskwiniami

Sernik z brzoskwiniami

Puszysty sernik z brzoskwiniami na biszkoptowym spodzie. Ten przepis dostałam kilka lat temu od mojej siostry i jest to najlepszy sernik jaki kiedykolwiek jadłam. Cudownie puszysty, niemalże jak chmurka, z delikatnym spodem. Polecam gorąco ten przepis – będzie Waszym ulubionym:) SKŁADNIKI Porcja na dużą okrągłą 

Bułki pszenne

Bułki pszenne

Przepis na klasyczne bułki pszenne. Bardzo prosty do wykonania – a jaki smaczny! Nie ma nic lepszego na śniadanie niż świeżo upieczone bułki, delikatne w środku.

SKŁADNIKI

Porcja na 6 dużych bułek.

  • 500g mąki pszennej
  • 100ml mleka
  • 150ml ciepłej wody
  • 15g świeżych drożdży
  • 2 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • 50g stopionego masła

CZAS PRZYGOTOWANIA

120min.

PRZYGOTOWANIE

Świeże drożdże wrzucamy do miski i rozdrabniamy, następnie dolewamy ciepłe mleko (nie gorące!), dodajemy łyżeczkę cukru i czubatą łyżkę mąki. Całość dokładnie mieszamy (drożdże powinny się całkowicie rozpuścić) i odstawiamy pod przykryciem w ciepłe miejsce na około 20min.

W międzyczasie roztapiamy masło i czekam aż chwilę wystygnie.

Gdy zaczyn z drożdży już podrośnie do miski wsypujemy mąkę, sól, dolewamy ciepłą wodę (nie gorącą!) i dodajemy nasz zaczyn – dokładnie mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Na koniec dodajemy roztopione masło (masło nie może być gorące) i całość wyrabiamy ręką przez około 20min.

Gdy ciasto będzie dobrze wyrobione (im dłużej wyrabiamy ciasto tym nasze bułki będą bardziej delikatne) odstawiamy je na około godzinę w ciepłe miejsce, przykryte czysta szmatką.

Po wyrośnięciu ciasta dzielimy je na porcje w kształcie kulek (możemy to robić rękoma zwilżonymi wodą – wtedy ciasto będzie łatwiejsze w obróbce). Następnie układamy nasze bułki na blaszce wyłożoną papierem do pieczenia, zostawiając między nimi odstępy.

Teraz odkładamy bułki jeszcze na chwilę do wyrośnięcia (około 20min) pod przykryciem.

Nagrzewamy piekarnik do 200 stopni z termoobiegiem.

Gdy nasze bułki urosną nacinamy je za pomocą noża na pół (możemy zwilżyć nóż wodą – wtedy ciasto nie będzie się do niego przyklejało).
Smarujemy bułki odrobiną wody.

Wkładamy bułki do rozgrzanego piekarnika na środkowy poziom i pieczemy około 25min (jeżeli zdecydujesz się na zrobienie mniejszych porcji to pieczemy je około 20min) do uzyskania złocistego koloru.

Po tym czasie wyciągamy bułki i studzimy na kratce.

Smacznego!

Razowe spaghetti alla bolognese

Razowe spaghetti alla bolognese

Bardzo prosty i szybki przepis na razowe spaghetti alla bolognese. Mocno pomidorowy i aromatyczny sos, który każdemu przypadnie do gustu. SKŁADNIKI Porcja na 2 osoby. 300g mielonego mięsa wołowego 2 ząbki czosnku 1 średni pomidor malinowy 300g passaty pomidorowej 1 łyżka śmietany 18% 1 łyżeczka 

Makaron jajeczny

Makaron jajeczny

Przepis na domowej roboty makaron jajeczny typu włoskiego. Bardzo prosty przepis, który nie wymaga dużo czasu i wysiłku. SKŁADNIKI 1 porcja. 100g mąki pszennej, typ 00 (+ mąka do przyprószenia i wyrabiania) 1 średnie jajko CZAS PRZYGOTOWANIA 30min + czas chłodzenia i suszenia ciasta. PRZYGOTOWANIE 

Makaron włoski z krewetkami

Makaron włoski z krewetkami

Makaron włoski z krewetkami to jedno z moich ulubionych dań. Idealne połączenie owoców morza z kolorowymi warzywami i aromatem limonki.

SKŁADNIKI

Porcja na 3 osoby (albo 2 bardzo głodne;))

  • 250g obranych krewetek
  • 50g masła
  • 1 mała cukinia
  • pół czerwonej papryki
  • pół żółtej papryki
  • 3 ząbki czosnku
  • 100g śmietany 18%
  • 2 papryczki chili
  • 1 pęczek natki pietruszki
  • 1 limonka
  • sól do smaku
  • świeżo mielony pieprz do smaku
  • 300g włoskiego (jajecznego) makaronu – tagliatelle lub pappardelle – gramatura podana dla nieugotowanego makaronu (przepis na domowej roboty makaron znajdziesz tutaj)

CZAS PRZYGOTOWANIA

30-40min.

PRZYGOTOWANIE

Krewetki obieramy z pancerzyka, odrywamy ogonek i dokładnie myjemy (jeżeli nie masz dostępu do świeżych owoców morza możesz równie dobrze użyć tych mrożonych – w zależności od tego czy były wcześniej gotowane czy nie mamy różny czas ich gotowania (najlepiej sprawdź na opakowaniu)).

Obrane i umyte krewetki przekładamy do miseczki i skrapiamy sokiem z połowy limonki aby się chwilę marynowały.

W tym czasie kroimy czosnek na cienkie plasterki oraz papryczki chili w bardzo drobną kosteczkę – pamiętaj, aby usunąć wszytskie pestki z papryczek (polecam krojenie chili w rękawiczkach gdyż są bardzo ostre i mogą powodować pieczenie). Jeżeli nie lubisz ostrych dań możesz pominąć dodanie papryczek.

Na patelni rozpuszczamy masło i dodajemy do niego czosnek z chili – chwilę dusimy na małym ogniu.

Cukinię kroimy na cienkie paski a papryki w kosteczkę i dodajemy do patelni z czosnkiem i chili.

Dodajemy połowę posiekanej natki pietruszki i chwilę dusimy – warzywa nie powinny się rozgotować.

W międzyczasie gotujemy makaron jajeczny – idealnie sprawdzi się makaron typu włoskiego – tagliatelle lub pappardelle – sprawdź czas gotowania na opakowaniu. Makaron powinien być „al dente”.
Możemy również sami przygotować własny makaron (przepis znajdziesz na moim blogu tutaj).

Teraz do naszych warzyw wrzucamy krewetki, całość skrapiamy sokiem z połowy limonki i dodajemy resztę posiekanej natki pietruszki – tak dusimy jeszcze przez chwilę i dodajemy śmietanę – doprawiamy do smaku. Czekamy aż całość się zagotuje.

Nakładamy makaron i dodajemy nasz sos. Posypujemy natką pietruszki, świeżo mielonym pieprzem i gotowe.

Smacznego!

Żurawinowy chleb pszenno-żytni na zakwasie

Żurawinowy chleb pszenno-żytni na zakwasie

Żurawinowy chleb pszenno-żytni na zakwasie to idealny pomysł na oryginalne śniadanie. Smakuje wyśmienicie z serkiem śmietankowym, żółtym czy pleśniowym. Polecam jako miła odmiana od codziennych śniadań. SKŁADNIKI Porcja na jeden spory bochenek chleba. ZACZYN: 100g żytniego zakwasu (przepis na domowy zakwas znajdziesz tutaj) 100g mąki 

Pierożki „sakiewki” z mięsem

Pierożki „sakiewki” z mięsem

Bardzo delikatne pierożki w kształcie sakiewek z mięsem wołowym, niezwykle soczyste w środku. Każdy fan tradycyjnych pierogów z mięsem będzie zachwycony tym przepisem. SKŁADNIKI Porcja na około 20 pierożków. CIASTO: 300g mąki pszennej (+ mąka do przyprószenia i wyrabiania) 50ml oleju 130ml gorącej wody pół 

Jogurtowo-truskawkowe ciasto z białą czekoladą

Jogurtowo-truskawkowe ciasto z białą czekoladą

Cudownie puszyste i pyszne ciasto jogurtowo-truskawkowe z białą czekoladą. Idelany deser na ciepłe dni. Zasmakuje zarówno dzieciom jak i dorosłym. Bardzo prosty przepis, niewymagający wiele czasu.

SKŁADNIKI

  • 700g jogurtu naturalnego
  • 200g świeżych truskawek
  • 1 łyżka cukru pudru
  • 100g białej czekolady
  • 4 łyżeczki żelatyny spożywczej (ilość w zależności od receptury na opakowaniu)
  • odrobina wrzątku
  • kilka listków świeżej mięty do ozdoby

CZAS PRZYGOTOWANIA

30min + czas chłodzenia ciasta

PRZYGOTOWANIE

Do przygotowania jogurtowo-truskawkowego ciasta z białą czekoladą potrzebna nam będzie okrągła miseczka o pojemności około 0,75l, w której będziemy formować nasze ciasto.
Miseczkę owijamy od środka folią spożywczą, tak aby pokryć całe wnętrze (staraj się, aby folia miała jak najmniej zagięć – wtedy ciasto będzie wyglądało ładniej). Zostaw kawałek folii wychodzący poza miseczkę, tak aby później było łatwiej ją zdjąć.

Truskawki kroimy na plasterki i część z znich układamy we wnętrzu miseczki (wybierz naładniejsze kawałki) – resztę truskawek kroimy na drobniejsze części i pozostawiamy na później.

Żelatynę rozpuszczamy w niewielkiej ilości wrzątku – mieszamy dokładnie aby nie pozostały grudki (niektóre żelatyny różnią się od siebie dlatego sprawdź na opakowaiu jaka jest proporcja na 1l wody. U mnie do 1l wody potrzeba 5-6 łyżeczek żelatyny (wg. receptury na opakowaniu) – potrzebujemy w tym przypadku żelatyny na 0,7l wody, więc ja dodałam 4 łyżeczki żelatyny).

Do oddzielnej miski wkładamy jogurt z cukrem pudrem i ubijamy, żeby masa była jak najbardziej puszysta.

W międzyczasie rozpuszczamy czekoladę w kąpieli wodnej. Aby to zrobić naszykuj mały garnek z wodą (około 1/4 głębokości garnka) i szklaną miseczkę, do której wrzucamy czekoladę (miseczka musi być nieco większa niż średnica garnka żeby nie wpadła nam do środka). Gotujemy wodę a miseczkę trzymamy nad garnkiem tak aby czekolada się ładnie rozpuściła.

Gdy czekolada będzie już praktycznie płynna dodajemy ją do masy jogurtowej, wlewając bardzo powoli i cały czas mieszając.

Teraz powoli dodajemy żelatynę partiami i miksujemy całość na wysokich obrotach – żelatyna pod wpływem zimna szybko się ścina dlatego sprawdź, czy nie pozostały grudki – wymieszaj bardzo dobrze.

Na koniec dodajemy pozostałe truskawki i całość mieszamy.

Teraz naszą masę delikatnie wlewamy do miseczki wyłożonej truskawkami, tak aby truskawki się nie poodklejały od ścianki. Masa powinna wypełnić całość miseczki – ułatwi nam to późniejsze jej wyciąganie.

Ciasto wkładamy do lodówki pod przykryciem na kilka godzin – tak aby się ścięło.

Gdy ciasto stężeje możemy je wyciągnąć na talerzyk.
Przyłóż duży talerz do góry miseczki, tak aby zakrył cały obwód miseczki i szybko przewróć „do góry nogami”.

Ściągnij delikatnie miseczkę i folię. Ciasto jest gotowe do jedzenia.

Smacznego!

Żytni zakwas

Żytni zakwas

Przepis na domowy żytni zakwas. Idealnie sprawdzi się do pieczenia chleba, bułek czy ciasta do pizzy. Niezastąpiony w kuchni jeżeli chcemy piec własne pieczywo. SKŁADNIKI mąka żytnia razowa, typ 2000 ciepła przegotowana woda CZAS PRZYGOTOWANIA 7 dni (każdego dnia około 5min). PRZYGOTOWANIE Aby przygotować zakwas