Bardzo prosty przepis na lody czekoladowo-orzechowe z bananem. Bez dodatku śmietanki i jajek, bez konieczności mieszania. Szybko, i jak smacznie – pyszny słodko-słony smak:) SKŁADNIKI Porcja na około 0,5l lodów. 2 banany 130g mlecznej czekolady 1 pełna łyżka masła orzechowego (przepis na domowej roboty masło …
Pierożki dim sum z krewetkami to świetny pomysł na orientalne danie. Cudownie delikatne ciasto z przepysznym farszem. Przygotowane na patelni – gotowane „na parze” to fajna alternatywna jeżeli nie posiadamy specjalnego bambusowego koszyczka do przygotowania tradycyjnych pierogów dim sum.
SKŁADNIKI
Porcja na około 15 pierożków.
CIASTO:
200g mąki pszennej + odrobina do przyprószenia i wyrabiania ciasta
150ml gorącej wody
2 łyżki oleju
1 łyżeczka soli
pół łyżeczki cukru trzcinowego
FARSZ:
300g obranych krewetek (to około 350g krewetek z ogonkami)
1 łyżka startego imbiru
2 ząbki czosnku
1 papryczka chili
1 łyżka sosu sojowego
1 łyżka sosu rybnego
2 łyżki oleju sezamowego
1 łyżka białego sezamu
sok z połowy limonki
duża garść świeżych listków kolendry
1 łyżeczka oleju kokosowego
SOS:
4 łyżki sosu sojowego
1 łyżka octu ryżowego
1 łyżka oleju sezamowego
1 łyżeczka białego sezamu
DODATKOWO:
3-4 łyżki oleju roślinnego
około 100ml gorącej wody
CZAS PRZYGOTOWANIA
40min + czas marynowania krewetek (około 1h).
PRZYGOTOWANIE
Około godzinę przed rozpoczęciem gotowania pierożków przygotowujemy krewetki z marynatą. Krewetki dokładnie myjemy i obieramy z pancerzyka, odrywamy ogonki. Tak przygotowane krewetki kroimy drobno i wrzucamy do miseczki. Dodajemy sos sojowy, sos rybny, olej sezamowy i sok z połowy limonki – całość dokładnie mieszamy i odstawiamy do lodówki na około godzinę.
W międzyczasie przygotowujemy ciasto na pierożki: Do dużej miski wsypujemy mąkę, sól i cukier, całość mieszamy a następnie dodajemy gorącej wody – im cieplejsza tym lepiej, ale należy uważać, żeby się nie poparzyć – całość mieszamy i po chwili dodajemy olej. Ciasto wyrabiamy przez chwilę i odstawiamy pod przykryciem na około pół godziny (ciasto na te pierożki będzie delikatnie rzadsze niż te do tradycyjnych pierogów – będzie się również troszeczkę gorzej wyrabiało i będzie bardziej klejące, ale zapewniam, że pierożki będą dzięki temu rozpływać się w ustach:)).
Teraz na patelni rozpuszczamy olej kokosowy i dorzucamy do niego posiekane drobno: czosnek, papryczkę chili oraz starty na tarce imbir – całość smażymy przez chwilę i odstawiamy z palnika (studzimy).
Gdy przyprawy przestygną dodajemy je do zamarynowanych krewetek. Teraz dodajemy posiekane drobno listki kolendry i ziarna sezamu – całość dokładnie mieszamy – nasz farsz jest gotowy:)
Przygotowane wcześniej ciasto wykładamy na stolnicę i jeszcze chwilę wyrabiamy. Ciasto dzielimy na kilkanaście porcji i każdą z nich formujemy w kształt kulki, następnie rozwałkowujemy na cienki placek (im cieńszy tym lepiej). Na rozwałkowane ciasto nakładamy farsz i formujemy na podobieństwo „sakiewek”.
Gdy wszystkie pierożki będą już ulepione na dużej patelni rozgrzewamy olej i układamy kolejno nasze pierożki tak aby się nie posklejały ze sobą (z małym odstępem). Smażymy je dosłownie minutkę po czym zmniejszamy ogień na średni i dolewamy do patelni gorącej wody (około 100ml), następnie szybko zakrywamy przykrywką – tak gotujemy je przez około 6min (pierożki nie powinny być całkowicie zanurzone w wodzie – powinniśmy je „zalać” do około 1/4 wysokości pierożka – dzięki temu ugotują się one na parze, a nie jak tradycyjne pierogi – całkowicie zanurzone w wodzie). Przygotowanie jest bardzo podobne do pierożków gyoza (przepis na pierożki gyoza z wołowiną znajdziesz tutaj) – ale pierożki dim sum mniej smażymy a więcej gotujemy – na parze – po przyrządzeniu nie będą one chrupiące ale delikatne i rozpływające się w ustach:)
W międzyczasie szykujemy sos do namaczania pierożków: Sos sojowy, ocet ryżowy, olej sezamowy oraz sezam umieszczamy w małej miseczce i dokładnie mieszamy – nasz sos jest już gotowy;)
Po upływie czasu gotowania pierożków przekładamy je na talerz i podajemy z przygotowanym wcześniej sosem.
Przepis na bardzo smaczny żytni chleb wieloziarnisty z dynią na zakwasie z dodatkiem odrobiny słonecznika i siemienia lnianego. SKŁADNIKI Porcja na 1 bochenek chleba. ZACZYN: 100g zakwasu żytniego (przepis na domowej roboty zakwas znajdziesz tutaj) 100g mąki żytniej razowej, typ 2000 100ml ciepłej wody CIASTO …
Zupa krem ze smażonego kalafiora z orzechami włoskimi, oliwą i włoskim serem Grana Padano. Bardzo prosty i szybki przepis na delikatną kremową zupę. SKŁADNIKI Porcja na około 2l zupy (6-7 porcji). ZUPA: 1 średni kalafior 3 średnie ziemniaki 50g masła 3 ząbki czosnku 1,5 cebuli …
Makaron tagliatelle z kurczakiem w sosie z zielonego pieprzu z dodatkiem rozmarynu. Przepis na sos na bazie wywaru mięsnego i białego wina zrównoważony smakiem marynowanego pieprzu.
SKŁADNIKI
Porcja na 3 osoby (lub 2 bardzo głodne:))
SOS:
300g mięsa z piersi kurczaka
100ml mleka
pół łyżki masła
120-150ml białego wina wytrawnego lub półwytrawnego
pół ząbka czosnku
2 gałązki świeżego rozmarynu
2 płaskie łyżki marynowanego zielonego pieprzu
100g śmietany 18%
25g włoskiego sera Grana Padano lub parmezanu
100-150ml bulionu wołowego
szczypta soli
DODATKOWO:
200g makaronu jajecznego tagliatelle (gramatura podana dla nieugotowanego makaronu) – przepis na domowej roboty makaron znajdziesz tutaj
garść świeżych liści rukoli
CZAS PRZYGOTOWANIA
30min + czas marynowania mięsa (około1h).
PRZYGOTOWANIE
Mniej więcej godzinę przed przygotowaniem dania marynujemy mięso – pierś z kurczaka dokładnie myjemy i kroimy w kostkę. Mięso wrzucamy do miseczki i zalewamy mlekiem, dodajemy posiekane listki z jednej gałązki rozmarynu i szczyptę soli. Tak przygotowane mięso zakrywamy i wkładamy do lodówki na około godzinę.
Gdy mięso będzie już zamarynowane na głębokiej patelni rozpuszczamy masło i wrzucamy do niej posiekany czosnek i listki z jednej gałązki rozmarynu – chwilę smażymy.
Po chwili odcedzamy kurczaka z marynaty i dodajemy do patelni – smażymy kilka minut.
Teraz dolewamy wywar wołowy wraz z białym winem i czekamy aż całość zredukuje się mniej więcej do połowy (alkohol w tym czasie powinien odparować).
Gdy sos będzie zredukowany dodajemy do naszej patelni marynowany zielony pieprz i całość smażymy przez kilka minut, co chwilę mieszając.
Na koniec zmniejszamy ogień na najmniejszy i dodajemy śmietanę – tak gotujemy sos przez kolejne kilka minut aż ładnie zgęstnieje.
W międzyczasie gotujemy makaron w osolonej wodzie (makaron powinien być ugotowany al dente – sprawdź czas gotowania makaronu na opakowaniu lub skorzystaj z przepisu na domowej roboty makaron – przepis znajdziesz tutaj). Gdy makaron będzie już ugotowany odcedzamy go na durszlaku i zostawiamy na później.
Gdy sos pieprzowy będzie już gęsty dodajemy starty na małym oczku ser i całość dokładnie mieszamy – na koniec dodajemy wcześniej ugotowany makaron i mieszamy – tak przygotowane danie wykładamy na talerze i podajemy ze świeżymi listkami rukoli.
Pralinki czekoladowo-orzechowe to wspaniały pomysł na oryginalny deser. Bardzo smaczne, chrupiące z wierzchu i delikatnie rozpływające się w środku. SKŁADNIKI Porcja na około 30 pralinek. około 250g kremu orzechowo-czekoladowego (przepis na domowej roboty krem znajdziesz tutaj) 50g masła 3 łyżki gorzkiego kakao do wypieków 70ml …
Makaron ryżowy z krewetkami i cukinią w sosie curry na ostro. Szybki przepis na przepyszne orientalne danie. SKŁADNIKI Porcja na 2 osoby. 200g krewetek 150g makaronu ryżowego (gramatura podana dla nieugotowanego makaronu) pół dużej cukinii garść pomidorków koktajlowych 3 ząbki czosnku 2 papryczki chili 1 …
Pyszny żurawinowy chlebek pszenny na drożdżach, z dodatkiem odrobiny mleka. Szybki przepis na cudownie chrupiący i smaczny chleb. Idealnie pasuje z serem żółtym czy białym, lub sam – jako przekąska.
SKŁADNIKI
Porcja na jeden bochenek chleba.
ZACZYN:
30g świeżych drożdży
półtorej łyżki pszennej mąki
1 łyżeczka cukru trzcinowego lub miodu
70ml ciepłego mleka
CIASTO NA CHLEB:
przygotowany wcześniej zaczyn
500g mąki pszennej chlebowej, typ 720 lub zwykłej pszennej
około 220ml ciepłej wody
200g suszonej żurawiny
1 łyżeczka soli
CZAS PRZYGOTOWANIA
25min + czas wyrastania i pieczenia chleba.
PRZYGOTOWANIE
W pierwszej kolejności szykujemy zaczyn do naszego chleba – w średniej miseczce rozdrabniamy drożdże, dodajemy mąkę oraz cukier i dodajemy ciepłe mleko (nie gorące!) – całość dokładnie mieszamy, tak aby drożdże całkowicie się rozpuściły. Gdy zaczyn będzie miał jednolitą konsystencję przykrywamy go ściereczką i odstawiamy do ciepłego miejsca na około 20min.
Po tym czasie w dużej misce szykujemy mąkę – dodajemy sól, żurawinę i całość mieszamy. Teraz dodajemy wyrośnięty zaczyn i ciepłą wodę (nie gorącą) – całość chwilę wyrabiamy do uzyskania jednolitej masy (nie ma konieczności długiego wyrabiania ciasta).
Przekładamy nasze ciasto do okrągłej blaszki lub naczynia żaroodpornego wyłożonego papierem do pieczenia i odstawiamy pod przykryciem w ciepłym miejscu na około godzinę.
Po czasie wyrastania ciasta na dnie piekarnika umieszczamy naczynie żaroodporne wypełnione około 200ml wody (ten krok możemy pominąć, ale dzięki temu nasz chleb będzie jeszcze bardziej chrupiący:)) i nastawiamy piekarnik na 220 stopni z termoobiegiem.
Chleb smarujemy odrobiną wody i wstawiamy do nagrzanego piekarnika na środkowy poziom na około 15min – po tym czasie, nie otwierając piekarnika, zmniejszamy temperaturę do 180 stopni i pieczemy jeszcze około 35-40min aż skórka będzie ładnie zarumieniona.
Gdy chleb będzie już upieczony wyciągamy go z blaszki i pozostawiamy na kratce do wystygnięcia.
Razowe spaghetti alla carbonara z pietruszką i czosnkiem to świetna alternatywa dla tradycyjnej carbonary – bardziej ziołowa i aromatyczna. A jeżeli chcesz spróbować oryginalnej włoskiej carbonary koniecznie wypróbuj tego przepisu – wykonanie obydwu jest bardzo podobne, różnią się jedynie proporcjami i dodatkiem pietruszki oraz czosnku. …