Miesiąc: sierpień 2020

Bagietki pszenne

Bagietki pszenne

Prosty przepis na cudownie chrupiące bagietki pszenne. SKŁADNIKI Porcja na około 5 średniej wielkości bagietek. 600g mąki pszennej jasnej, typ 500 30g świeżych drożdży około 250ml ciepłej wody 3 łyżki oliwy lub oleju 2 łyżeczki soli 1 łyżeczka cukru CZAS PRZYGOTOWANIA 90min. PRZYGOTOWANIE Drożdże kruszymy 

Guacamole

Guacamole

Prosty przepis na wyśmienite guacamole z dodatkiem czerwonej cebulki, papryczki chili i pomidora. Świetne jako zdrowa przekąska lub przystawka. Sprawdzi się jako dodatek do świeżego pieczywa lub tradycyjnych nachos. SKŁADNIKI 2 dojrzałe awokado 1 średnia czerwona cebula 1 papryczka chili 1 duży pomidor sok z 

Pierożki dim sum w cieście sezamowym z wołowiną i warzywami (gotowane na patelni)

Pierożki dim sum w cieście sezamowym z wołowiną i warzywami (gotowane na patelni)

Pierożki dim sum przygotowane w cieście sezamowym z wołowiną i warzywami na ostro. Gotowane na parze – na patelni zamiast w tradycyjnym bambusowym koszyczku.

SKŁADNIKI

Porcja na około 20 pierożków.

CIASTO:

  • 250g mąki pszennej + odrobina do przyprószenia i wyrabiania ciasta
  • 170ml gorącej wody
  • 3 łyżki oleju sezamowego
  • 1 łyżeczka soli
  • pół łyżeczki cukru trzcinowego

FARSZ:

  • 400g mielonego mięsa wołowego
  • 1 mała marchewka
  • 1 garść liści selera naciowego
  • 2 małe dymki (z zieloną częścią)
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 papryczka chili
  • 3 łyżki oleju sezamowego
  • 2 łyżki czarnego sezamu
  • pół łyżeczki chili cayenne

DODATKOWO:

  • 3-4 łyżki oleju roślinnego
  • około 100ml wrzątku
  • 4 łodygi szczypiorku pokrojone w paseczki do przewiązania pierożków
  • sos sojowy do podania

CZAS PRZYGOTOWANIA

40min.

PRZYGOTOWANIE

Marchewkę oraz czosnek trzemy na małym oczku tarki. Liście selera, dymki wraz z zieloną częścią oraz papryczkę chili siekamy drobno i dodajemy do startej marchwi – całość dodajemy do miski z mieloną wołowiną (mięso powinno być surowe). Farsz doprawiamy chili cayenne, dodajemy sezam oraz olej sezamowy i dokładnie mieszamy – odstawiamy na później.

Łodygi szczypiorku kroimy wzdłuż na cienkie paseczki o długości około 10cm – szczypiorkiem będziemy obwiązywać nasze sakiewki mięsne.

Teraz przygotowujemy ciasto do pierożków:
Do dużej miski wsypujemy mąkę, sól oraz cukier i mieszamy – dolewamy gorącej wody oraz olej sezamowy i całość dokładnie mieszamy za pomocą łyżki – gdy składniki się dobrze połączą ciasto wyrabiamy za pomocą ręki (należy uważać aby się nie poparzyć). Następnie ciasto wykładamy na stolnicę i jeszcze chwilę wyrabiamy (ciasto na pierogi dim sum jest odrobinę rzadsze niż te na tradycyjne pierogi).

Ciasto dzielimy na kilkanaście części a następnie formujemy z nich kulki i rozwałkowujemy na cienkie placki co chwilę podsypując odrobiną mąki, aby się nie przyklejało do stolnicy i wałka.

Na rozwałkowane ciasto nakładamy farsz i formujemy pierożki w kształt sakiewek – każdą z nich przewiązujemy wstążką ze szczypiorku.

Gdy wszystkie pierożki będą już ulepione na dużej patelni rozgrzewamy odrobinę oleju i układamy pierożki obok siebie – chwilę smażymy (około 1min) a następnie zmniejszamy ogień na średni i dolewamy około 100ml wrzątku – patelnię szybko zakrywamy – tak gotujemy około 6-7min (pierożki nie powinny być całkowicie zanurzone w wodzie – powinniśmy je „zalać” do około 1/4 wysokości pierożka – dzięki temu ugotują się one na parze, a nie jak tradycyjne pierogi – całkowicie zanurzone w wodzie).

Po tym czasie wyłączamy ogień pod patelnią i odkrywamy pierożki – przekładamy na talerze i podajemy z sosem sojowym.

I gotowe:)

Smacznego!

Pszenne bułki śniadaniowe – szybki przepis

Pszenne bułki śniadaniowe – szybki przepis

Szybki przepis na pyszne pszenne bułki śniadaniowe. Gotowe w 40min! SKŁADNIKI Porcja na 5 średniej wielkości bułeczek (lub 6 mniejszych). 250g mąki pszennej 150ml ciepłej wody 25g świeżych drożdży 3 łyżki oliwy lub oleju pół łyżeczki cukru odrobina soli CZAS PRZYGOTOWANIA 40min. PRZYGOTOWANIE Do dużej 

Sos kurkowy

Sos kurkowy

Bardzo prosty przepis na pyszny sos kurkowy. Idealny jako dodatek do mięs, ryb, makaronów czy pierogów. SKŁADNIKI 200g świeżych kurek (lub mrożonych *) 1 łyżka masła 1 średnia cebula 1 pęczek świeżego kopru 100g kwaśniej śmietany 18% 100ml ciepłej wody sól do smaku świeżo mielony 

Szarlotka z płatków owsianych i migdałów

Szarlotka z płatków owsianych i migdałów

Przepis na szarlotkę z ciasta z płatków owsianych i migdałów – świetna alternatywa dla klasycznej szarlotki lub porannej owsianki – bez dodatku mąki, jajek i masła.

SKŁADNIKI

Porcja na małą formę (u mnie okrągła forma o średnicy około 18cm).

  • 170g płatków owsianych (zwykłych lub górskich)
  • 80g płatków migdałów
  • 2 dojrzałe banany
  • 1-2 łyżki miodu (w zależności czy lubimy mniej lub bardziej słodkie ciasta)
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 300g prażonych jabłek (np. Champion lub Ligol)

CZAS PRZYGOTOWANIA

50min.

PRZYGOTOWANIE

Około 150g płatków owsianych i 50g płatków migdałów (resztę zostawiamy na później) wsypujemy do miksera ręcznego. Dodajemy miód, proszek do pieczenia i banany – całość chwilę miksujemy tak aby masa nie była całkowicie gładka – wystarczy aby składniki się dobrze wymieszały a płatki rozdrobniły na mniejsze części.

Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy do niej około 3/4 zblendowanej masy zostawiając na brzegach wyższe krawędzie.

Piekarnik nastawiamy na 180 stopni z termoobiegiem i gdy będzie już nagrzany wkładamy przygotowany spód na około 20min (jeżeli użyjemy szerszej blaszki to możemy skrócić czas pieczenia do 15min, żeby nie przypalić ciasta).

W międzyczasie przygotowujemy górę ciasta – do odłożonej 1/4 masy dodajemy resztę całych płatków owsianych i płatków migdałów – mieszamy za pomocą łyżki.

Gdy spód będzie już upieczony wyciągamy ciasto z piekarnika i na wierzch układamy prażone jabłka i ciasto wymieszane z całymi płatkami – możemy nałożyć je za pomocą dłoni podobnie jak zwykle nakładamy kruszonkę.

Teraz całość wkładamy do piekarnika na kolejne 20 min (180 stopni z termoobiegiem).

Po upieczeniu ciasto wyjmujemy z piekarnika i studzimy na kratce – najlepiej jest je kroić po całkowitym wystygnięciu – ciasto nie będzie się wtedy tak mocno kruszyło.

I gotowe:)

Smacznego!

Pszenne bułeczki razowe z dynią (na żytnim zakwasie)

Pszenne bułeczki razowe z dynią (na żytnim zakwasie)

Przepis na pyszne pszenne bułeczki razowe z dynią na żytnim zakwasie. SKŁADNIKI Porcja na 4 średniej wielkości bułeczki. ZACZYN: 60g żytniego zakwasu (przepis na domowy zakwas znajdziesz tutaj) 50g mąki pszennej razowej 50ml ciepłej wody CIASTO NA BUŁKI: wcześniej przygotowany zaczyn 70g mąki pszennej razowej