Miesiąc: październik 2020

Blok czekoladowy

Blok czekoladowy

Przepis na przepyszny blok czekoladowy z dodatkiem suszonych śliwek i kandyzowanej skórki pomarańczy – cudowne wspomnienie z dzieciństwa w nowej odsłonie. SKŁADNIKI Porcja na jedną podłużną blaszkę (keksówkę). 150g masła 1/3 szklanki wody 400g mleka w proszku 1 szklanka cukru około 10 łyżek gorzkiego kakao 

Pszenny chleb z makiem na zakwasie pszennym

Pszenny chleb z makiem na zakwasie pszennym

Przepis na przepyszny pszenny chleb z makiem wykonany na pszennym zakwasie. SKŁADNIKI Porcja na jeden spory bochenek chleba. ZACZYN: 100g zakwasu pszennego (przepis na domowej roboty zakwas pszenny znajdziesz tutaj) 100g mąki pszennej razowej, typ 2000 100ml ciepłej wody CIASTO NA CHLEB: wcześniej przygotowany zaczyn 

Rafaello (bez pieczenia)

Rafaello (bez pieczenia)

Przepis na przepyszne ciasto Rafaello bez pieczenia, z dodatkiem krakersów stanowi cudowne słodko-słone połączenie.

SKŁADNIKI

Porcja na jedną dużą blaszkę.

  • około 250-300g słonych krakersów
  • 300g wiórek kokosowych
  • 300g masła
  • 350g cukru
  • 3 szklanki mleka (750ml)
  • 3 żółtka
  • 3 łyżki mąki pszennej
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 3 łyżki płatków migdałów do posypania (opcjonalnie)

CZAS PRZYGOTOWANIA

50min.

PRZYGOTOWANIE

Masło wyciągamy wcześniej z lodówki aby podczas miksowania było miękkie (natomiast nie należy go roztapiać).

W średniej wielkości misce umieszczamy żółtka, cukier, mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną i jedną szklankę mleka (250ml) – całość miksujemy do uzyskania jednolitej masy i odstawiamy na chwilę.

Do dużego garnka wlewamy resztę mleka (2 szklanki, czyli około 500ml) i dodajemy 100g wiórek kokosowych – gotujemy na małym ogniu aż mleko się zagotuje, cały czas mieszając aby wiórki kokosowe się nie przypaliły.

Gdy mleko zacznie wrzeć wlewamy powoli wcześniej przygotowaną masę i mieszamy energicznie do czasu aż masa nie zgęstnieje – powinna mieć konsystencję gęstego kremu (nie przejmuj się, jeżeli powstaną niewielkie gródki – zostaną one później zmiksowane, ale ważne jest aby cały czas mieszać masę, bo łatwo ją przypalić).
Gdy masa zgęstnieje ściągamy garnek z palnika i pozostawiamy do przestygnięcia.

W międzyczasie miękkie masło miksujemy ze 100g wiórek kokosowych do całkowitego połączenia składników.

Gdy zagotowana masa przestygnie dodajemy do niej zmieszane masło z wiórkami i miksujemy do uzyskania jednolitej konsystencji.

Szykujemy dużą blaszkę, wykładamy papierem do pieczenia i na spodzie układamy przylegle pierwszą warstwę krakersów (łącznie powinny wyjść 3 warstwy). Na krakersy kładziemy 1/3 kremu, dokładnie rozsmarowujemy po całej powierzchni i nakładamy kolejną warstwę krakersów – czynność powtarzamy do uzyskania 3 warstw krakers-krem. Ostatnią warstwą ciasta powinien być krem – gdy całość będzie gotowa posypujemy ciasto 100g wiórek kokosowych i płatkami migdałów.

Ciasto wkładamy na noc do lodówki – najlepsze jest gdy krakersy nasiąkną masą kokosową i ciasto będzie się dosłownie rozpływać w ustach:)

I gotowe:)

Smacznego!

Kruche ciasto ze śliwkami

Kruche ciasto ze śliwkami

Bardzo prosty i szybki przepis na kruche ciasto ze śliwkami – lub innymi ulubionymi owocami, według uznania. Sprawdza się zawsze i o każdej porze roku. SKŁADNIKI Porcja na jedną dużą blaszkę (u mnie tortownica o średnicy 28cm). 400g mąki pszennej krupczatki 4 jajka 120ml mleka 

Szpinakowe pierożki z krewetkami

Szpinakowe pierożki z krewetkami

Przepis na przepyszne i niesamowicie delikatne pierożki szpinakowe z krewetkami i bulionem na ostro w środku. SKŁADNIKI Porcja na około 16 średniej wielkości pierożków. CIASTO: 300g mąki pszennej (+ mąka do przyprószenia i wyrabiania) 50ml oleju 120ml gorącej wody 2 garści świeżych liści szpinaku lub 

Pszenny zakwas

Pszenny zakwas

Przepis na zakwas pszenny krok po kroku. Idealny do przygotowania domowego pieczywa. Przygotowanie zakwasu pszennego jest bardzo podobne do żytniego (przepis na domowej roboty zakwas żytni znajdziesz tutaj). Zakwas pszenny jest natomiast bardziej wymagający uwagi, mniej stabilny, ale nie oznacza to, że jest trudniejszy w wykonaniu:)

SKŁADNIKI

  • mąka pszenna razowa, typ 2000
  • ciepła przegotowana woda

CZAS PRZYGOTOWANIA

9 dni (każdego dnia około 5min).

PRZYGOTOWANIE

Aby przygotować pszenny zakwas będziemy potrzebowali słoika lub plastikowego pojemnika (nadającego się do kontaktu z żywnością!) o pojemności min. 1l.

Pojemnik dokładnie myjemy i parzymy wrzątkiem – zakwas musi mieć praktycznie sterylne warunki do wzrostu – pamiętaj, używając nawet łyżki do nakładania mąki powinna być ona idealnie czysta – możemy ją sparzyć przed każdym użyciem.

Do pojemnika wsypujemy około 5 łyżek mąki pszennej razowej, typ 2000 i dodajemy około 8 łyżek ciepłej przegotowanej wody (nie gorącej).
Całość dokładnie mieszamy (masa powinna być dość gęsta), wycieramy ścianki pojemniczka papierowym ręcznikiem i zakręcamy pojemnik „na raz” – odstawiamy do ciepłego i ciemnego miejsca na noc aby rósł.

Przez kolejne 7 dni powtarzamy codziennie kolejne kroki:
Wyciągamy zakwas i odejmujemy z niego połowę (wyrzucamy). Resztę „dokarmiamy”, czyli dodajemy 4 łyżki mąki pszennej razowej, typ 2000, około 7 łyżek ciepłej przegotowanej wody i dokładnie mieszamy. Masa powinna zawsze mieć dość gęstą konsystencję. Ścianki pojemniczka wycieramy, zamykamy „na raz” i odkładamy do ciepłego, ciemnego miejsca – i tak przez 7 dni:)

W pierwszych dniach hodowania zakwasu nie będzie on miał przyjemnego zapachu – wręcz jest on odpychający (przynajmniej dla mnie), ale radzę sprawdzać go za każdym razem, aby upewnić się czy zakwas się nie psuje. Pod koniec hodowli zakwas przyjmie przyjemny kwaśny zapach – jest to zapach „właściwy” zakwasu:)

W przeciągu tych kilku dni nasz zakwas po każdym dokarmieniu będzie rósł i wydzielał specyficzne bąbelki – należy uważać gdyż zakwas pszenny jest większym rozrabiakom niż zakwas żytni – bardzo lubi uciekać z pojemniczka lub się „rozwarstwiać” ale jest to jak najbardziej normalne.
Jeżeli zdarzy nam się, że zakwas „ucieknie” z pojemniczka to oczyszczamy dokładnie pojemniczek i odejmujemy odrobinę a przy następnym karmieniu możemy dodać trochę mniej składników w odpowiedniej proporcji – ja na wszelki wypadek podłożyłam miseczkę pod mój pojemniczek aby nie narobić bałaganu w szafce, w której przechowywałam zakwas.


Gdy zakwas się rozwarstwi – na wierzchu będzie widoczna oddzielona woda od reszty zakwasu – wystarczy następnym razem dodać odrobinę więcej mąki w stosunku do wody (w następne dni powrócić do podstawowych proporcji (4 łyżki mąki, 7 łyżek wody)).

Pod koniec hodowli zakwas powinien być bardziej stabilny – raczej nie przytrafia się, żeby uciekał z pojemniczka czy się rozwarstwiał – a nawet jeśli to możemy uznać to za normalne.
Natomiast po każdym karmieniu – kilka godzin po – zakwas powinien rosnąć i tworzyć bąbelki – jeżeli tego nie robi to znak, że prawdopodobnie proces rozrostu ustał – możemy wtedy spróbować „reanimować” taki zakwas – dodać więcej mąki, zmienić miejsce, na bardziej ciepłe (bez przeciągów) – ja hoduję swój zakwas w szafce – nie ma tam dostępu światła i jest dość sucho i ciepło.

Przed każdym nakarmieniem zakwasu sprawdzajmy jego zapach, konsystencję oraz to czy nie pojawia się na nim pleść – wtedy niestety zakwas należy wyrzucić w całości i zacząć od nowa – spleśniały zakwas absolutnie nie nadaje się do dalszej hodowli i późniejszego pieczenia chleba, nawet jeżeli usuniemy część pleśni z wierzchu – komórki pleśni będą się znajdowały dalej w naszym zakwasie – jest to niekorzystne a nawet niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Ostatniego, 9 dnia nasz zakwas jest gotowy do działania!:)
Część, którą zwykle wyrzucaliśmy dodajemy do zaczynu do chleba i od tego dnia nasz zakwas przechowujemy w lodówce, w szczelnie zamkniętym pojemniczku aż do następnego pieczenia (i karmienia przed pieczeniem) – pamiętajmy o przetarciu ścianek naczynka po odjęciu zakwasu:)

KARMIENIE

Nasz zakwas od czasu do czasu należy „nakarmić” aby mógł dalej pracować i służyć nam długo do wypieków – ja zazwyczaj robię to przed każdym pieczeniem chleba, ale jeżeli jest to rzadziej niż 1 tydzień to powinniśmy go nakarmić nawet jeżeli nie pieczemy w tym czasie – czyli minimum raz w tygodniu.
Jeżeli wiemy, że nie będziemy w stanie nakarmić zakwasu w przeciągu tygodnia, bo np. wyjeżdżamy to możemy przed wyjazdem nakarmić go solidniej – dodać dużo więcej mąki (powinien być bardzo gęsty) – ale tylko na 2 tygodnie – jeżeli planujemy nie być obecni dłuższy okres czasu to zakwas jest dobrze oddać komuś pod opiekę – inaczej może nam się popsuć.

A jak karmimy zakwas?

Dzień przed pieczeniem np. wieczorem wyjmujemy nasz zakwas z lodówki i czekamy aż osiągnie temperaturę pokojową (około 1h) – po tym czasie karmimy nasz zakwas – dodajemy mąkę pszenną razową, typ 2000 (4 łyżki) i ciepłą przegotowaną wodę (około 7 łyżek) – jeżeli masz zamiar zrobić więcej niż np. 1 spory chleb możesz dodać więcej mąki i wody. Zakawas dokładnie mieszamy i odstawiamy do wyrośnięcia do ciepłego i ciemnego miejsca. Następnego dnia rano odejmujemy część, którą chcemy użyc do wypieku, przecieramy ścianki pojemniczka i odkładamy nasz zakwas do lodówki do następnego pieczenia.

I gotowe:)

Smacznego!

Kandyzowana skórka pomarańczy

Kandyzowana skórka pomarańczy

Bardzo prosty i szybki przepis na domowej roboty kandyzowaną skórkę pomarańczy – niezwykle aromatyczną – cudowna jako dodatek do ciast i deserów. SKŁADNIKI Porcja na jeden mały słoiczek. 2 duże pomarańcze około 150ml wody 1 pełna łyżka miodu (lub 2 łyżki cukru) CZAS PRZYGOTOWANIA 20min 

Czekoladowo-orzechowe powidła śliwkowe

Czekoladowo-orzechowe powidła śliwkowe

Szybki przepis na pyszne czekoladowo-orzechowe powidła śliwkowe. Bardzo proste w wykonaniu i niezwykle smaczne. Idealne jako smarowidło na kanapki, dodatek do deserów czy ciast. SKŁADNIKI Porcja na jeden średniej wielkości słoiczek (około 235ml). 250g śliwek węgierek 50g orzeszków ziemnych (niesolonych) 1 łyżka miodu 2 łyżki 

Pizza wiejska z rozmarynowym kurczakiem na cieście pszenno-żytnim

Pizza wiejska z rozmarynowym kurczakiem na cieście pszenno-żytnim

Przepis na przepyszną pizzę z kurczakiem w marynacie z rozmarynu i czosnku na cieście pszenno-żytnim.

SKŁADNIKI

Porcja na jedną dużą pizzę (lub dwie mniejsze).

CIASTO:

  • 200g mąki pszennej do pizzy, typ 00 (lub zwykłej pszennej)
  • 150g mąki żytniej razowej, typ 2000
  • 20g świeżych drożdży
  • około 150ml ciepłej wody
  • 3 łyżki oliwy z oliwek
  • 1 łyżeczka cukru trzcinowego
  • 1,5 łyżeczki soli

SOS:

  • 150g passaty pomidorowej
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • pół ząbka czosnku
  • 2 gałązki świeżego rozmarynu
  • sól do smaku
  • świeżo mielony pieprz do smaku

FARSZ:

  • 250g marynowanego mięsa z piersi kurczaka
  • 1 duża cebula
  • 1 czerwona papryka
  • 1 gałązka świeżego rozmarynu
  • 100ml białego wytrawnego lub półwytrawnego wina
  • 2 łyżki oleju
  • około 10 czarnych oliwek bez pestek
  • 2 łyżki startego włoskiego sera Grana Padano lub parmezanu
  • sól do smaku
  • świeżo mielony pieprz do smaku

MARYNATA DO MIĘSA:

  • 200ml mleka
  • 2 gałązki świeżego rozmarynu
  • 2 ząbki czosnku
  • sól do smaku
  • świeżo mielony pieprz do smaku

CZAS PRZYGOTOWANIA

50min + czas marynowania mięsa i wyrastania ciasta (około 1h).

PRZYGOTOWANIE

Przed przystąpieniem do przygotowania pizzy szykujemy marynatę do mięsa.
Czosnek oraz listki z 2 gałązek rozmarynu (wcześniej umyte) siekamy bardzo drobno, następnie wcieramy je wraz z solą i pieprzem w mięso kurczaka.
Tak przyprawione mięso wkładamy do miseczki i zalewamy około 200ml mleka (mleko powinno przykryć całe mięso) – miseczkę przykrywamy i odstawiamy do lodówki na około godzinę – dzięki temu mięso po usmażeniu i upieczeniu będzie kruche i bardzo delikatne, równocześnie nie będzie wysuszone.

Teraz przygotowujemy ciasto do pizzy.
W dużym kubeczku kruszymy drożdże, dodajemy cukier i łyżkę mąki pszennej, całość zalewamy około 50ml ciepłej wody (wszystkie składniki odejmujemy od całości przepisu na ciasto) i mieszamy do momentu aż drożdże całkowicie się rozpuszczą. Drożdże przykrywamy ściereczką i odstawiamy do ciepłego miejsca na około 10-15 min do wyrośnięcia.

W dużej misce umieszczamy mąki (pszenną, typ 00 oraz żytnią razową, typ 2000), dodajemy sól i mieszamy.
Do miski z mąkami dodajemy teraz wyrośnięte drożdże i mieszamy za pomocą łyżki. Następnie dodajemy ciepłą wodę (nie gorącą) i wyrabiamy ciasto za pomocą dłoni – gdy wszystkie składniki się dobrze połączą dodajemy oliwę z oliwek i jeszcze chwilę wyrabiamy. Ciasto po wyrobieniu powinno być gładkie i nie kleić się do rąk.

Ciasto pozostawiamy w misce, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na około 1h do ciepłego miejsca (ciasto w tym czasie powinno co najmniej podwoić swoją objętość).

W międzyczasie przygotowujemy część farszu do pizzy.
Cebulę oraz paprykę kroimy w paski.
Na dużej patelni rozgrzewamy odrobinę oleju i podsmażamy cebulkę aż się ładnie zeszkli, co chwilę „podlewając” ją odrobiną wina. Na sam koniec duszenia cebuli dodajemy paprykę, sól, pieprz oraz posiekane listki rozmarynu i całość smażymy jeszcze przez 3min (papryka nie powinna bardzo zmięknąć).

Farsz odkładamy do osobnej miseczki i na tej samej patelni, na dużym ogniu smażymy zamarynowane wcześniej mięso z kurczaka – ważne jest, aby mięso smażyć tylko chwilę, aby pozostało soczyste w środku.
Mięso ściągamy z patelni i gdy chwilę „odpocznie” (około 5-10min) kroimy je w paseczki.

Kolejno przygotowujemy sos do pizzy.
Czosnek oraz listki rozmarynu siekamy bardzo drobno – dodajemy je do passaty pomidorowej z odrobiną oliwy z oliwek. Całość doprawiamy solą i świeżo mielonym pieprzem i dokładnie mieszamy.

Wyrośnięte ciasto przekładamy na stolnicę i rozwałkowujemy na płaski placek (około 0,5cm grubości) w kształcie prostokąta (lub koła) i przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia.

W międzyczasie nastawiamy piekarnik na 230 stopni z termoobiegiem.

Ciasto pokrywamy przygotowanym wcześniej sosem, nakładamy farsz cebulowo-paprykowy, usmażone i pokrojone mięso z kurczaka, dodajemy pokrojone w plasterki oliwki i całość posypujemy startym serem.

Pizzę wstawiamy do całkowicie nagrzanego piekarnika na środkowy poziom i pieczemy 20min – po tym czasie pizzę wyciągamy i podajemy z oliwą, sosem pomidorowym lub ulubionym sosem.

I gotowe:)

Smacznego!

Pszenne rogale z makiem (księżycowe)

Pszenne rogale z makiem (księżycowe)

Przepis na pszenne rogale z makiem na drożdżach, z dodatkiem mleka i masła – idealne na śniadanie. SKŁADNIKI Porcja na 8 rogali. 400g mąki pszennej, typ 500 (lub zwykłej) 20g świeżych drożdży 100-120ml ciepłego mleka 100ml ciepłej wody 25g roztopionego masła 2 łyżeczki cukru 1