Miesiąc: grudzień 2020

Bułeczki makowe

Bułeczki makowe

Prosty przepis na przepyszne i puszyste drożdżowe bułeczki makowe. SKŁADNIKI Porcja na około 16 bułeczek. CIASTO: 500g mąki pszennej 45g świeżych drożdży 100g masła 200ml ciepłego mleka 4 żółtka 100g cukru szczypta soli 4 łyżki rumu (ja użyłam złotego rumu „Captain Morgan Spiced Gold”) lub 

Spaghetti z krewetkami i pomidorami

Spaghetti z krewetkami i pomidorami

Prosty przepis na pyszny makaron spaghetti z krewetkami i pomidorami z dodatkiem świeżej natki pietruszki. SKŁADNIKI Porcja na 3 osoby. 300g krewetek 70ml oliwy z oliwek 2 ząbki czosnku 1 mała papryczka chili 1 średnia czerwona cebula 5 średnich pomidorów 1 pęczek świeżej natki pietruszki 

Makowiec z jabłkami na kruchym cieście

Makowiec z jabłkami na kruchym cieście

Prosty przepis na przepyszny makowiec z jabłkami pieczony na kruchym cieście.

SKŁADNIKI

Porcja na jedną dużą blaszkę (u mnie okrągła o średnicy 28cm).

CIASTO:

  • 500g mąki krupczatki
  • 200g masła
  • 100g kwaśnej śmietany 18%
  • 2 żółtka
  • 150g cukru
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

DODATKOWO:

  • 350g gotowej masy makowej
  • 1 białko
  • 500g prażonych jabłek (np. Champion lub Ligol)

CZAS PRZYGOTOWANIA

Około 70min.

PRZYGOTOWANIE

Wszystkie składniki do ciasta umieszczamy w dużej misce (masło, śmietana oraz żółtka powinny być zimne) i ugniatamy do uzyskania jednolitej konsystencji (masło możemy pokroić na mniejsze kawałki aby lepiej się wyrabiało).

2/3 ciasta przekładamy do blaszki wyłożonej papierem i formujemy z niego spód – przyciskając dokładnie do każdego brzegu, tak aby ciasto miało jednolitą grubość.

Za pomocą widelca lub wykałaczki robimy kilka dziurek w cieście i wkładamy je do całkowicie nagrzanego do 180 stopni piekarnika na środkowy poziom (z termoobiegiem) – pieczemy około 20 min.

Pozostałą część ciasta owijamy folią i wkładamy na chwilę do lodówki.

W międzyczasie ubijamy białko na sztywno i dodajemy je do masy makowej – delikatnie mieszamy za pomocą łyżki (ja używam gotowej masy makowej, ale równie dobrze możemy przygotować ją sami – kupując gotową masę pamiętajmy tylko aby jej skład był dobry).

Gdy spód ciasta będzie już upieczony wyciągamy go z piekarnika i układamy na nim warstwę prażonych jabłek i kolejno warstwę masy makowej.

Pozostałą 1/3 ciasta wyciągamy z lodówki i kruszymy na wierzchu ciasta, tak aby zakryło całość.

Tak przygotowane ciasto ponownie wkładamy do nagrzanego piekarnika (180 stopni z termoobiegiem) i pieczemy około 45min aż górna warstwa ładnie się zarumieni.

Po tym czasie wyciągamy ciasto z piekarnika i studzimy na kratce.

I gotowe:)

Smacznego!

Makowiec zawijany

Makowiec zawijany

Przepis na przepyszny i aromatyczny makowiec zawijany, w drożdżowym cieście, polany lukrem z dodatkiem kandyzowanej skórki pomarańczy. Mięciutki i wilgotny w środku. SKŁADNIKI Porcja na 2 makowce. CIASTO DROŻDŻOWE: 500g mąki pszennej 170ml ciepłego mleka 40g świeżych drożdży 100g masła 6 żółtek 100g cukru szczypta 

Glazurowane pierniczki orzechowe

Glazurowane pierniczki orzechowe

Prosty przepis na pyszne glazurowane pierniczki orzechowe, z dodatkiem masła orzechowego, otulone delikatnym cytrusowym lukrem. Miękkie od razu po upieczeniu – możemy je przygotować bezpośrednio przed świętami lub daną uroczystością. SKŁADNIKI Porcja na około 50 pierniczków (w zależności od wielkości foremek). 500g mąki pszennej 50g 

Pierniczki świąteczne z lukrem pomarańczowym (przepis podstawowy)

Pierniczki świąteczne z lukrem pomarańczowym (przepis podstawowy)

Podstawowy przepis na pierniczki świąteczne z lukrem pomarańczowym. Idealnie kruche i aromatyczne. Z łatwością możemy je przygotować w rodzinnym gronie – z dziećmi i ozdabiać wg upodobań – jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia:)

SKŁADNIKI

Porcja na około 70 pierniczków (w zależności od wielkości foremek).

  • 500g mąki pszennej
  • 100g masła
  • 100g miodu (ja użyłam mandarynkowego)
  • 100g cukru trzcinowego
  • 2 jajka
  • 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 3 łyżki gotowej przyprawy korzennej (lub mieszanka suszonych i zmielonych: cynamonu, imbiru, goździków, gałki muszkatołowej, czarnego pieprzu, kolendry, kardamonu)
  • szczypta soli
  • 100ml syropu migdałowego – Orzata (opcjonalnie)

LUKIER POMARAŃCZOWY:

  • 100g cukru pudru
  • 2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy

CZAS PRZYGOTOWANIA

50min + czas ozdabiania pierniczków (w zależności od skomplikowania i weny:)

PRZYGOTOWANIE

Do średniej wielkości garnka wkładamy masło, dodajemy miód, cukier oraz szczyptę soli i podgrzewamy na małym ogniu aż cukier i masło całkowicie się rozpuszczą (mieszamy od czasu do czasu aby składniki się nie przypaliły).

Masę odstawiamy z palnika i chwilę studzimy.
Po chwili dodajemy mąkę, sodę oraz przyprawę korzenną – mieszamy delikatnie łyżką a następnie miksujemy do połączenia składników.

Na koniec dodajemy jajka oraz syrop migdałowy i jeszcze chwilę miksujemy (masa nie połączy się w jednolitą konsystencję, będzie miała widoczne „grudki” ale po wyrobieniu ciasta będzie ono idealnie gładkie).

Po wymieszaniu składników przekładamy ciasto na stolnicę i chwilę wyrabiamy rękoma. Dzielimy ciasto na partie i każdą z nich wałkujemy na cienki (około 3mm) placek (ciasto podsypujemy mąką aby nie przykleiło się do blatu/stolnicy).

Teraz wykrawamy za pomocą foremek lub szklanki wzory i przekładamy je na wyłożoną papierem do pieczenia blachę.

Piekarnik nastawiamy na 180 stopni z termoobiegiem i wkładamy pierniczki do całkowicie nagrzanego piekarnika na środkowy poziom na około 8min – pilnujemy aby za bardzo się nie przyrumieniły.

Po upieczeniu pierniczki wyciągamy z piekarnika i studzimy na kratce, następnie pieczemy kolejne partie.

Gdy wszystkie pierniczki będą już upieczone przygotowujemy lukier (lukier do pierniczków powinien być bardzo gęsty jeżeli chcemy malować na nich wzory – wręcz plastyczny i niespływający).

Do małej miseczki wsypujemy 100g cukru pudru i dodajemy do niego 2 łyżki soku z pomarańczy (najlepiej na początek dodać jedną łyżkę i zobaczyć jaką konsystencję będzie miał lukier, w razie potrzeby – dodać kolejną łyżkę soku).
Całość dokładnie mieszamy aż cukier całkowicie się rozpuści.

Teraz możemy dekorować nasze pierniczki wg uznania:)
Po udekorowaniu pierniczków pozostawiamy je na kilka godzin ułożone oddzielnie aby lukier ładnie zastygł – dzięki temu pierniczki nie będą się do siebie przyklejać gdy będziemy je przechowywać.

Pierniczki trzymamy w szczelnie zamkniętym pojemniku/słoiku – swoją świeżość zachowują nawet do kilku tygodni i z biegiem czasu stają się coraz bardziej miękkie:)

I gotowe:)

Smacznego!

Stek wołowy z polędwicy w pieprzu z sosem pieprzowym i pieczonymi frytkami

Stek wołowy z polędwicy w pieprzu z sosem pieprzowym i pieczonymi frytkami

Cudownie delikatny i soczysty stek wołowy z polędwicy w pieprzu podawany z sosem pieprzowym, grillowanymi warzywami i frytkami z piekarnika. SKŁADNIKI Porcja na 2 osoby. STEKI: 400g polędwicy wołowej (dojrzewająca minimum 7 dni) 2 łyżki grubo mielonego pieprzu szczypta soli FRYTKI Z PIEKARNIKA: 300g ziemniaków 

Żurawinowy chlebek na sodzie

Żurawinowy chlebek na sodzie

Szybki i prosty przepis na oryginalny chlebek żurawinowy na sodzie. Idealnie pasuje do serków śmietankowych, twarożków i serów. SKŁADNIKI Porcja na jeden średniej wielkości bochenek. 300g mąki pszennej chlebowej (typ 720) 250ml kefiru 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej 200g suszonej żurawiny pół łyżeczki soli CZAS PRZYGOTOWANIA 

Czekoladowo-orzechowe trufle

Czekoladowo-orzechowe trufle

Prosty i szybki przepis na pyszne czekoladowo-orzechowe trufle, bez dodatku cukru. Świetny pomysł na szybki i smaczny deser.

SKŁADNIKI

Porcja na około 20 kuleczek truflowych.

  • 30g daktyli
  • 160g suszonych śliwek
  • 30g płatków owsianych
  • 130g masła orzechowego (przepis na domowej roboty masło orzechowe znajdziesz tutaj)
  • 15g gorzkiego kakao

CZAS PRZYGOTOWANIA

15min.

PRZYGOTOWANIE

Wszystkie składniki umieszczamy w misie blendera ręcznego i miksujemy na bardzo drobne kawałki. Masa powinna się ładnie połączyć i być bardzo gęsta.

Gdy składniki dobrze się połączą masę formujemy w kształt małych kuleczek (bardzo mocno ściskając) i każdą z nich układamy w papierowych foremkach do pralin.

Po uformowaniu wszystkich trufli wsadzamy je na kilka godzin do lodówki i podajemy schłodzone.

I gotowe:)

Smacznego!

Razowe bułki do burgerów

Razowe bułki do burgerów

Przepis na puszyste i delikatne bułki razowe do burgerów. SKŁADNIKI Porcja na 3 średniej wielkości bułki. 10g świeżych drożdży 100g mąki pszennej razowej (typ 2000) 100g zwykłej mąki pszennej 150ml ciepłego mleka 20g masła 1,5 łyżeczki cukru pół łyżeczki soli DODATKOWO: 1 łyżka płatków owsianych