Miesiąc: marzec 2021

Tartaletki kajmakowe z solą morską

Tartaletki kajmakowe z solą morską

Przepis na cudownie chrupiące i mocno kajmakowe tartaletki z solą morską. SKŁADNIKI Porcja na około 20 małych tartaletek. CIASTO KRUCHE: 250g mąki pszennej 120g zimnego masła 50g cukru pudru 2 żółtka (jeżeli jajka są małe możemy dodać 3 żółtka) 1 łyżka kwaśnej śmietany 18% 2/3 

Ciasto cytrynowo-pistacjowe

Ciasto cytrynowo-pistacjowe

Bardzo prosty przepis na cudownie wilgotne i aromatyczne ciasto cytrynowo-pistacjowe. SKŁADNIKI Porcja na standardowej wielkości keksówkę. CIASTO: 200g mąki pszennej 200ml mleka 80ml oleju (ja używam rzepakowego, ale może być np. słonecznikowy) 180g drobnego cukru 1,5 cytryny 90g obranych solonych pistacji 2 łyżeczki proszku do 

Rwane bułeczki drożdżowe z serem

Rwane bułeczki drożdżowe z serem

Przepis na przepyszne i delikatne rwane bułeczki drożdżowe z serem, polane lukrem.

SKŁADNIKI

Porcja na dużą blaszkę (u mnie kwadratowa 27x27cm) – około 16 bułeczek.

CIASTO:

  • 500g mąki pszennej
  • 45g świeżych drożdży
  • 100g masła
  • 200ml ciepłego mleka
  • 5 żółtek
  • 100g cukru
  • szczypta soli
  • 4 łyżki rumu (ja użyłam złotego rumu „Captain Morgan Spiced Gold”) lub wódki/spirytusu

MASA SEROWA:

  • 500g twarogu tłustego (może być zwykły)
  • 80g cukru
  • 80g kwaśnej śmietany 18%

DODATKOWO:

  • 1 białko
  • 3 łyżki mleka

LUKIER:

  • 100g cukru pudru
  • 2-3 łyżki ciepłej przegotowanej wody

CZAS PRZYGOTOWANIA

Około 2h (wraz z wyrastaniem i pieczeniem bułeczek).

PRZYGOTOWANIE

Drożdże wyciągamy wcześniej z lodówki aby osiągnęły temperaturę pokojową, następnie kruszymy je do średniej wielkości miseczki, dodajemy 2 łyżki mąki pszennej, 2 łyżki cukru oraz 200ml ciepłego mleka (nie gorącego) – całość dokładnie mieszamy aż drożdże i cukier całkowicie się rozpuszczą (mąkę oraz cukier odejmujemy od całości porcji ciasta).

Tak przygotowany zaczyn odstawiamy pod przykryciem do ciepłego miejsca na około 20-30min do wyrośnięcia.

W osobnej misce ucieramy żółtka z dodatkiem cukru do uzyskania jasnej puszystej masy.

W rondelku roztapiamy masło i chwilę studzimy (nie powinno być gorące w momencie dodawania do ciasta).

W osobnej dużej misce umieszczamy mąkę oraz sól – dodajemy wyrośnięty zaczyn i mieszamy za pomocą łyżki. Następnie dodajemy żółtka zmiksowane z cukrem i znowu mieszamy – gdy składniki mniej więcej się połączą zaczynamy wyrabiać ciasto ręką (lub robotem kuchennym z hakiem). Kolejno dodajemy rum – mieszamy do całkowitego połączenia składników i na koniec dodajemy roztopione i przestudzone masło – tak wyrabiamy nasze ciasto do całkowitego połączenia składników i do momentu aż ciasto będzie gładkie i nie będzie kleiło się do rąk.

Wyrobione ciasto pozostawiamy w misce, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia do ciepłego miejsca na około 1h – po tym czasie ciasto powinno co najmniej podwoić swoją objętość.

W międzyczasie szykujemy masę serową do nadzienia.
Twaróg przekładamy do miski, dodajemy cukier oraz śmietanę i rozgniatamy za pomocą widelca (nie ma konieczności mielenia twarogu).

Wyrośnięte ciasto drożdżowe przekładamy na stolnicę i chwilę wyrabiamy, następnie dzielimy ciasto na dwie części i każdą z nich wałkujemy na dość cienki prostokąt (około 0,5cm grubości), podsypując od czasu do czasu mąką.

Na tak przygotowany placek wykładamy połowę porcji twarogu (drugą część pozostawiamy na drugi placek) – twaróg rozprowadzamy po całości ciasta pozostawiając około 2cm odstępu od jednego brzegu.

Ciasto zwijamy ciasno w rulon (miejsce bez twarogu powinno być na zewnątrz zawijasa, dzięki temu nasze bułeczki nie będą się rozwalały).

Teraz kroimy rulon na mniej więcej 8 części i przygotowujemy kolejną porcję.

Tak przygotowane bułeczki układamy w blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w delikatnych odstępach między nimi, tak aby masa serowa była widoczna z wierzchu.

Ciasto smarujemy roztrzepanym białkiem z dodatkiem mleka i wstawiamy do całkowicie nagrzanego do 180 stopni piekarnika (termoobieg) na około 40min – po tym czasie, za pomocą drewnianego patyczka, sprawdzamy czy bułeczki są upieczone w środku.

Bułeczki wyciągamy z piekarnika i studzimy na kratce, pozostawiając je w blaszce.

Gdy nasze bułeczki wystygną przygotowujemy lukier do polania.
Do małej miseczki wsypujemy cukier puder i dodajemy do niego 2 łyżki wody – mieszamy dokładnie do momentu całkowitego rozpuszczenia cukru – jeżeli lukier będzie zbyt gęsty możemy dodać kolejną łyżkę wody (ale nie powinien być zbyt rzadki aby całkowicie nie spłynął z bułeczek).

Tak przygotowanym lukrem polewamy przestygnięte bułeczki.

Bułeczki są gotowe do odrywania i jedzenia:)

Smacznego!


Czekoladki z suszoną śliwką

Czekoladki z suszoną śliwką

Przepis na delikatne czekoladki z suszoną śliwką. SKŁADNIKI Porcja na około 30 czekoladek. 100g cukru 125g mleka w proszku 60g masła 2 łyżki gorzkiego kakao 70ml wody szczypta soli kilka suszonych śliwek (6-8) CZAS PRZYGOTOWANIA 20min + czas chłodzenia czekoladek. PRZYGOTOWANIE Masło, cukier, sól oraz 

Tartaletki z kremem budyniowo-twarogowym i owocami

Tartaletki z kremem budyniowo-twarogowym i owocami

Przepis na pyszne i kruche tartaletki z waniliowym kremem budyniowo-twarogowym i owocami. SKŁADNIKI Porcja na około 20 małych tartaletek. CIASTO KRUCHE: 250g mąki pszennej 120g zimnego masła 50g cukru pudru 2 żółtka (jeżeli jajka są małe możemy dodać 3 żółtka) 1 łyżka kwaśnej śmietany 18% 

Kajmak

Kajmak

Bardzo prosty przepis na domowej roboty kajmak – idealny do ciast i deserów.

SKŁADNIKI

  • 500g cukru
  • 200ml mleka (najlepiej tłustego 3,2%)
  • 100g masła

CZAS PRZYGOTOWANIA

Około 45min.

PRZYGOTOWANIE

Mleko oraz cukier umieszczamy w garnku lub patelni z grubym dnem (najlepiej szerokim) – gotujemy do czasu całkowitego rozpuszczenia cukru. Następnie zmniejszamy ogień na najmniejszy i gotujemy tak przez około 40-45min od czasu do czasu mieszając, tak aby masa się nie przypalała – gotujemy do momentu uzyskania ładnego brązowego koloru i do momentu aż masa zacznie gęstnieć (pod koniec gotowania powinniśmy mieszać masę częściej albo cały czas gdyż szybko zaczyna przywierać do dna garnka). Na koniec dodajemy miękkie masło i mieszamy do połączenia składników – czekamy aż masa ponownie się zagotuje.

Kajmak przelewamy do słoiczków (jeżeli powstały nam gródki to przelewamy masę przez drobne sitko do słoiczków – resztę „kamyczków” możemy dodać jako słodka posypka na deser/ciasto:)).

Kajmak przechowujemy szczelnie zamknięty w lodówce.

I gotowe:)

Smacznego!

Chałwa z pistacjami i żurawiną

Chałwa z pistacjami i żurawiną

Przepis na domowej roboty chałwę z pistacjami i żurawiną – bardzo prosty i szybki. Możemy dowolnie mieszać ulubione bakalie i dodawać je do masy sezamowej – ja dodałam moje ulubione, które wg mnie najlepiej komponują się ze smakiem sezamu:) SKŁADNIKI Porcja na formę o wielkości 

Makaron chow mein z krewetkami, boczniakiem i warzywami w sosie ostrygowym

Makaron chow mein z krewetkami, boczniakiem i warzywami w sosie ostrygowym

Kolejna odsłona przepisu na makaron chow mein z krewetkami i warzywami – tym razem z boczniakiem i większym bukietem warzyw, z dodatkiem czarnego sezamu i kiełkami groszku. SKŁADNIKI Porcja na 2 osoby. 150g obranych krewetek około 150g brokuł 1 duża marchew 1/2 czerwonej papryki garść 

Ciasto drożdżowe z kruszonką

Ciasto drożdżowe z kruszonką

Prosty przepis na ciasto drożdżowe z kruszonką, które zawsze wychodzi! Wysoka i odpowiednio wilgotna drożdżówka zachwyci każdego:)

SKŁADNIKI

Porcja na jedną dużą blaszkę.

CIASTO DROŻDŻOWE:

  • 800g mąki pszennej
  • 70g świeżych drożdży
  • 150g masła
  • 300ml ciepłego mleka
  • 180g cukru
  • 9 żółtek
  • 70ml rumu
  • szczypta soli

KRUSZONKA:

  • 150g mąki pszennej
  • 100g miękkiego masła
  • 100g cukru

CZAS PRZYGOTOWANIA

20min + czas wyrastania i pieczenia ciasta (około 2h).

PRZYGOTOWANIE

Do średniej wielkości miseczki kruszymy drożdże, dodajemy do nich 2 łyżki mąki pszennej, 1 łyżeczkę cukru oraz dolewamy około 50ml ciepłego mleka (mąkę, cukier oraz mleko odejmujemy od całości porcji na ciasto).

Składniki dokładnie mieszamy (aż drożdże i cukier dobrze się rozpuszczą), miseczkę przykrywamy ściereczką i odstawiamy do ciepłego miejsca do wyrośnięcia na około 20min.

W międzyczasie w małym rondelku topimy masło z porcji na ciasto – pozostawiamy do przestudzenia.

Do dużej miski wsypujemy mąkę, cukier oraz sól – mieszamy, następnie dodajemy oddzielone od białek żółtka i ciepłe mleko – całość mieszamy za pomocą łyżki. Kolejno dodajemy wyrośnięty zaczyn drożdżowy i dokładnie mieszamy – możemy zacząć wyrabiać ciasto ręką lub mikserem z hakiem. Gdy składniki będą dobrze połączone dodajemy roztopione i przestudzone masło – dokładnie wyrabiamy.

Na sam koniec dodajemy odrobinę rumu i mieszamy do całkowitego połączenia składników (ciasto będzie dość rzadkie).

Miskę z ciastem przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia do ciepłego miejsca na około godzinę – po tym czasie ciasto powinno co najmniej podwoić swoją objętość.

W międzyczasie wyciągamy z lodówki porcję masła na kruszonkę aby osiągnęło temperaturę pokojową i było dość miękkie.

Po czasie wyrastania ciasta przekładamy nasze ciasto do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia i dokładnie rozprowadzamy po całej blaszce za pomocą łyżki.

W osobnej miseczce umieszczamy masło, dodajemy porcję mąki oraz cukru na kruszonkę i mieszamy za pomocą ręki do uzyskania drobnej kruszonki – tak przygotowaną masą posypujemy ciasto i całość wkładamy do całkowicie nagrzanego do 170 stopni (termoobieg) piekarnika, na środkowy poziom i pieczemy około 30-35min.

Po tym czasie wyciągamy ciasto z piekarnika i studzimy.

I gotowe:)

Smacznego!

Grissini – włoskie paluszki chlebowe

Grissini – włoskie paluszki chlebowe

Przepis na chrupiące włoskie paluszki chlebowe – grissini – idealne na przekąskę, jako przystawka, dodatek do sałatek czy urozmaicenie na imprezy. SKŁADNIKI Porcja na 3 duże blachy (około 35-40 sztuk, w zależności od długości/grubości). 25g świeżych drożdży 400g włoskiej mąki pszennej, typ 00 240ml ciepłej