Przepis na puszyste i delikatne naleśniki przygotowane na mleku sojowym – idealne do podania z ulubionymi słodkimi dodatkami.
SKŁADNIKI
Porcja na 8 naleśników.
250g mąki pszennej
2 jajka
350ml mleka sojowego
szczypta soli
DODATKOWO:
1 łyżka oleju roślinnego do smażenia (ja używam rzepakowego)
CZAS PRZYGOTOWANIA
15min.
PRZYGOTOWANIE
Wszystkie składniki umieszczamy w średniej wielkości misce i dokładnie mieszamy za pomocą miksera do uzyskania gładkiej, jednolitej masy – ciasto powinno się też dobrze 'napuszyć’.
Patelnię rozgrzewamy i smarujemy delikatnie olejem za pomocą pędzelka (potrzebujemy tylko minimalną ilość tłuszczu).
Niewielką ilość ciasta wlewamy na dobrze rozgrzaną patelnię i rozprowadzamy po całości patelni (naleśniki powinny być cieniutkie) i smażymy do delikatnego zarumienienia – przekładamy na drugą stronę i po chwili ściągamy z patelni.
Kolejno smarujemy patelnię odrobiną oleju i smażymy resztę naleśników.
Naleśniki podajemy z ulubionymi dodatkami – polecam spróbować tego przepisu.
Pyszna, kremowa i treściwa zupa porowo-serowa z klopsikami mięsnymi z kurczaka. SKŁADNIKI Porcja na średniej wielkości garnek. KLOPSIKI MIĘSNE: 350g mielonego mięsa z piersi kurczaka 1 jajko 1 mała cebula 2 ząbki czosnku 2 łyżki mąki żytniej sól i pieprz do smaku ZUPA: 2 średniej …
Przepis na delikatny i wilgotny sernik dyniowy z polewą z białej czekolady i dodatkiem migdałów.
SKŁADNIKI
Porcja na dużą okrągłą blaszkę (średnica około 28cm).
MASA SEROWA:
1kg tłustego zmielonego kilkukrotnie twarogu (ja używam gotowego twarogu z wiaderka)
1 średnia dynia nadająca się do wypieków – piżmowa lub hokkaido – ja użyłam piżmowej (do uzyskania 350g pulpy z pieczonej dyni)
500g (puszka) słodkiego mleka skondensowanego
świeżo wyciśnięty sok z 1 pomarańczy
2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej
3 jajka
POLEWA:
50g białej czekolady
70g jogurtu naturalnego
1 łyżka płatków migdałów
CZAS PRZYGOTOWANIA
45min + czas pieczenia dyni i sernika (około 2h).
PRZYGOTOWANIE
Na samym początku przygotowujemy pulpę z dyni.
Dynię myjemy, przekrawamy na pół i usuwamy środek z pestkami. Teraz kroimy dynię na plastry (około 2cm grubości) i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Tak przygotowaną dynię wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (termoobieg) i pieczemy około 40-60min do uzyskania miękkości (sprawdzamy patyczkiem do wypieków) w zależności od grubości dyni – ja swoją piekłam 60min.
Dynię wyciągamy z piekarnika i studzimy, następnie obieramy ze skórki i blendujemy na gładką masę (powinna być całkowicie wystudzona w momencie przygotowywania ciasta).
Pulpa z dyni powinna być dobrze odciśnięta z całości wody – możemy to zrobić przez gazę.
350g pulpy z dyni przekładamy do dużej miski (jeżeli pozostał nam nadmiar pulpy możemy go śmiało zamrozić lub przechowywać w lodówce przez kilka dni do kolejnych wypieków w szczelnie zamkniętym pojemniku).
Do dyni dolewamy mleczko skondensowane i zaczynamy mieszać za pomocą miksera. Następnie dolewamy sok z pomarańczy, dodajemy jajka – dalej mieszamy na najniższych obrotach. Teraz dodajemy po jednej łyżce mąkę ziemniaczaną, cały czas miksując. Na koniec dodajemy stopniowo zmielony twaróg – miksujemy do dokładnego połączenia składników.
Tak przygotowane ciasto przelewamy do okrągłej formy wyłożonej papierem do pieczenia i wkładamy do całkowicie nagrzanego do 150 stopni (termoobieg) piekarnika na około godzinę.
Po tym czasie wyłączamy piekarnik nie wyciągając sernika ze środka – ciasto studzimy w piekarniku.
Gdy ciasto będzie całkowicie przestudzone szykujemy polewę czekoladową. Czekoladę łamiemy na kawałki do szklanej miseczki i rozpuszczamy w kąpieli wodnej (nad garnkiem z wrzątkiem). Gdy czekolada całkowicie się rozpuści ściągamy miseczkę znad wrzątku i dodajemy partiami jogurt naturalny, cały czas mieszając.
Tak przygotowaną czekoladą polewamy sernik i posypujemy odrobiną płatków migdałowych.
Sernik wkładamy na kilka godzin (najlepiej na noc) do lodówki gdzie zwykle go przechowujemy.
Przepis na puszyste i delikatne żytnie pancakes z cynamonem, przygotowane na kefirze. SKŁADNIKI Porcja na około 15 pancakes. CIASTO: 150g mąki żytniej (ja użyłam mąki żytniej, typ 750 oraz żytniej razowej, typ 2000 – pół na pół, ale można użyć ich w dowolnych proporcjach) 120ml …
Prosty przepis na makaron razowy penne z kurczakiem i pesto z rukoli, z dodatkiem suszonych pomidorów, orzeszków pini i włoskiego sera. SKŁADNIKI Porcja na 3 osoby (albo 2 bardzo głodne:) PESTO Z RUKOLI: 50g świeżych listków rukoli 50g orzeszków pini 2 ząbki czosnku 5 łyżek …
Przepis na przepyszną i delikatną kokosową drożdżówkę.
SKŁADNIKI
Porcja na jedną dużą blaszkę.
CIASTO:
450g mąki pszennej
300g wiórek kokosowych*
10 żółtek
70g świeżych drożdży
150g masła
300ml ciepłego mleka
180g cukru
70ml rumu
szczypta soli
KRUSZONKA:
80g mąki pszennej
50g wiórek kokosowych*
100g miękkiego masła
100g cukru
* jeżeli nie lubimy wyczuwalnych wiórek w cieście możemy je rozdrobnić za pomocą malaksera na drobniejsze kawałki.
CZAS PRZYGOTOWANIA
20min + czas wyrastania i pieczenia ciasta (około 2h).
PRZYGOTOWANIE
Do średniej wielkości miseczki kruszymy drożdże, dodajemy do nich 2 łyżki mąki pszennej, 1 łyżeczkę cukru oraz dolewamy około 50ml ciepłego mleka (mąkę, cukier oraz mleko odejmujemy od całości porcji na ciasto).
Składniki dokładnie mieszamy (aż drożdże i cukier dobrze się rozpuszczą), miseczkę przykrywamy ściereczką i odstawiamy do ciepłego miejsca do wyrośnięcia na około 20min.
W międzyczasie w małym rondelku topimy masło z porcji na ciasto – pozostawiamy do przestudzenia.
Do dużej miski wsypujemy mąkę, cukier oraz sól – mieszamy, następnie dodajemy oddzielone od białek żółtka i ciepłe mleko – całość mieszamy za pomocą łyżki. Kolejno dodajemy wyrośnięty zaczyn drożdżowy i dokładnie mieszamy – możemy zacząć wyrabiać ciasto ręką lub robotem kuchennym z hakiem. Gdy składniki będą dobrze połączone dodajemy roztopione i przestudzone masło – dokładnie wyrabiamy. Teraz dosypujemy wiórki kokosowe i dokładnie mieszamy do równomiernego połączenia składników.
Na sam koniec dodajemy odrobinę rumu i jeszcze raz mieszamy (ciasto będzie dość rzadkie).
Miskę z ciastem przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia do ciepłego miejsca na około godzinę – po tym czasie ciasto powinno co najmniej podwoić swoją objętość.
W międzyczasie wyciągamy z lodówki porcję masła na kruszonkę aby osiągnęło temperaturę pokojową i było dość miękkie.
Po czasie wyrastania ciasta przekładamy je do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia i dokładnie rozprowadzamy po całej blaszce za pomocą łyżki.
W osobnej miseczce umieszczamy masło, dodajemy porcję mąki, wiórek kokosowych oraz cukru na kruszonkę i mieszamy za pomocą ręki do uzyskania drobnej kruszonki – tak przygotowaną masą posypujemy ciasto i całość wkładamy do nagrzanego do 170 stopni (termoobieg) piekarnika na środkowy poziom i pieczemy około 30-35min.
Po tym czasie wyciągamy ciasto z piekarnika i pozostawiamy do wystygnięcia.