Prosty przepis na puszyste i aromatyczne ciasto piernikowe z prażonymi jabłkami. SKŁADNIKI Porcja na średniej wielkości blaszkę. 150g mąki pszennej 3 jajka 75ml oleju (u mnie rzepakowy) 80g ksylitolu (lub 60g cukru trzcinowego) 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia pół łyżeczki sody oczyszczonej 3 łyżeczki …
Szybki przepis na przepyszne i puszyste bananowe pancakes z konfiturą z żurawiny. SKŁADNIKI Porcja na około 15 pancakes. 100g mąki pszennej zwykłej lub chlebowej 50g mąki żytniej razowej, typ 2000 150ml mleka krowiego lub roślinnego (ja użyłam sojowego) 1 duży dojrzały banan 1 jajko 30g …
Bardzo prosty przepis na pyszny i delikatny deser orzechowo-czekoladowy alla Monte w wersji wege, bez dodatku cukru.
SKŁADNIKI
Porcja na 6 deserów.
100g kaszy jaglanej (gramatura podana dla nieugotowanej kaszy)
170ml mleka roślinnego (u mnie sojowe)
2 pełne łyżki masła orzechowego
35g ksylitolu
3 łyżki gorzkiego kakao
70g suszonych daktyli
CZAS PRZYGOTOWANIA
15min + czas gotowania kaszy i namaczania daktyli (około 1h).
PRZYGOTOWANIE
Daktyle przekładamy do małego garnuszka i zalewamy wrzątkiem tak, aby woda zakryła całość – odstawiamy na około 1h.
Kaszę jaglaną dokładnie płuczemy w zimnej wodzie i gotujemy (wg instrukcji na opakowaniu) do uzyskania miękkości – studzimy.
Wystudzoną kaszę jaglaną przekładamy do większej miski, dodajemy do niej masło orzechowe, mleko oraz ksylitol – całość dokładnie blendujemy do uzyskania gładkiej jednolitej masy.
Daktyle odcedzamy z wody i blendujemy na gładko.
Do tak przygotowanych daktyli dodajemy kakao oraz połowę kremu z kaszy jaglanej i masła orzechowego – mieszamy do uzyskania jednolitej masy.
Obydwie masy przekładamy do kubeczków lub miseczek układając je warstwami.
Tak przygotowany deser schładzamy i podajemy na zimno (przechowujemy w lodówce).
Bardzo prosty przepis na sernik makowy – delikatny i oryginalny, przygotowany tylko z 4 składników. SKŁADNIKI Porcja na dużą okrągłą blaszkę (średnica około 28cm). 1kg tłustego zmielonego kilkukrotnie twarogu (ja używam gotowego twarogu z wiaderka) 500g gotowej masy makowej 2 łyżki mąki ziemniaczanej 4 jajka …
Przepis na przepyszne i oryginalne naleśniki rafaello z kremem kokosowym, migdałami i polewą z białej czekolady.
SKŁADNIKI
Porcja na 8 naleśników.
CIASTO:
250g mąki pszennej
2 jajka
350ml mleka krowiego lub roślinnego (ja użyłam sojowego)
szczypta soli
KREM KOKOSOWY:
600ml mleka krowiego lub roślinnego
150g wiórek kokosowych
60g ksylitolu
2 łyżki mąki ziemniaczanej
szczypta soli
1 łyżka masła (opcjonalnie)
SOS Z BIAŁEJ CZEKOLADY:
50g białej czekolady
70g jogurtu naturalnego
DODATKOWO:
odrobina oleju do smażenia naleśników
2 łyżki płatków migdałów
ulubione owoce jako dodatek (u mnie owoc granatu)
CZAS PRZYGOTOWANIA
30min.
PRZYGOTOWANIE
W pierwszej kolejności przygotowujemy krem kokosowy do naleśników.
W średniej wielkości garnku gotujemy na małym ogniu mleko z dodatkiem wiórek kokosowych ksylitolu i soli – mieszamy od czasu do czasu aby wiórki się nie przypaliły – gotujemy kilka minut aby wiórki zmiękły.
Po chwili gotowania dodajemy dwie łyżki mąki ziemniaczanej i mieszamy bardzo dokładnie aby nie powstały grudki – gotujemy na małym ogniu aż masa zgęstnieje. Na sam koniec dodajemy łyżkę masła (opcjonalnie – ja zwykle nie dodaję) i mieszamy aż masło całkowicie się rozpuści. Tak przygotowany krem odstawiamy do wystudzenia.
Następnie przygotowujemy sos do naleśników – czekoladę roztapiamy w kąpieli wodnej (w szklanej miseczce nad garnkiem z wrzątkiem). Gdy czekolada całkowicie się rozpuści dodajemy partiami jogurt naturalny i dokładnie mieszamy – po przygotowaniu sos delikatnie schładzamy.
Teraz przystępujemy do smażenia naleśników. Wszystkie składniki na ciasto umieszczamy w misce i miksujemy do czasu uzyskania gładkiej i jednolitej masy.
Naleśniki smażymy na dobrze rozgrzanej patelni z dodatkiem niewielkiej ilości tłuszczu (ja zwykle smaruję patelnię olejem za pomocą pędzelka – taka ilość tłuszczu jest wystarczająca do smażenia naleśników) – naleśniki powinny być dość cienkie.
Gdy wszystkie naleśniki będą usmażone przekładamy je kremem kokosowym i zwijamy w ruloniki, polewamy sosem z białej czekolady i przyozdabiamy płatkami migdałów i owocami – podajemy na ciepło lub zimno (polecam schłodzić naleśniki kilka godzin w lodówce – wg mnie tak podane smakują lepiej:)).
Przepyszna, cudownie chrupiąca i wyrazista w smaku pizza z salami, papryczkami jalapeño, czerwoną cebulą, rukolą i mozzarellą na pszenno-żytnim cieście. SKŁADNIKI Porcja na 2 pizze (średnica około 30cm). CIASTO: 200g mąki pszennej do pizzy, typ 00 (lub zwykłej pszennej) 150g mąki żytniej razowej, typ 2000 …
Prosty przepis na pszenno-żytnie bułki ze słonecznikiem.
SKŁADNIKI
Porcja na 5 średniej wielkości bułeczek.
150g mąki pszennej (może być tortowa lub chlebowa, typu 750)
100g mąki żytniej razowej, typ 2000
150ml ciepłej wody
25g świeżych drożdży
3 łyżki oliwy lub oleju
1 łyżeczka cukru trzcinowego
pół łyżeczki soli
DODATKOWO:
50g łuskanych ziaren słonecznika
odrobina oliwy do posmarowania bułek
CZAS PRZYGOTOWANIA
30min + czas wyrastania i pieczenia bułek (około 2h).
PRZYGOTOWANIE
Drożdże kruszymy do średniej wielkości miseczki, dodajemy do nich 1 łyżkę mąki pszennej, łyżeczkę cukru trzcinowego oraz 50ml ciepłej wody (nie gorącej) – składniki odejmujemy od całości porcji na ciasto. Składniki dokładnie mieszamy aż drożdże i cukier całkowicie się rozpuszczą i odstawiamy pod przykryciem do ciepłego miejsca do wyrośnięcia.
W dużej misce umieszczamy mąki, sól oraz dolewamy 100ml ciepłej wody – mieszamy za pomocą łyżki. Następnie dodajemy wyrośnięty zaczyn – mieszamy i następnie zaczynamy wyrabiać ciasto ręką lub robotem kuchennym z hakiem. Gdy składniki dobrze się połączą dodajemy oliwę z oliwek i wyrabiamy do czasu aż ciasto będzie gładkie i nie będzie kleiło się do rąk.
Tak wyrobione ciasto pozostawiamy w misce, przykrywamy i odstawiamy do ciepłego miejsca na około 1h do wyrośnięcia – ciasto w tym czasie powinno co najmniej podwoić swoją objętość.
Po czasie wyrastania ciasta dzielimy je na równe części, każdą z nich obtaczamy w ziarnach słonecznika, formujemy w kształt kuli i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, pozostawiając odstępy między nimi.
Bułki przykrywamy i pozostawiamy do wyrośnięcia na około 20min.
W międzyczasie nastawiamy piekarnik na 200 stopni (termoobieg).
Wyrośnięte bułki smarujemy za pomocą pędzelka odrobiną oliwy i wkładamy do całkowicie nagrzanego piekarnika na środkowy poziom – pieczemy około 18-20min.
Po tym czasie wyciągamy bułki z piekarnika i studzimy na kratce.