Pierniczki świąteczne z lukrem pomarańczowym (przepis podstawowy)
Podstawowy przepis na pierniczki świąteczne z lukrem pomarańczowym. Idealnie kruche i aromatyczne. Z łatwością możemy je przygotować w rodzinnym gronie – z dziećmi i ozdabiać wg upodobań – jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia:)
SKŁADNIKI
Porcja na około 70 pierniczków (w zależności od wielkości foremek).
- 500g mąki pszennej
- 100g masła
- 100g miodu (ja użyłam mandarynkowego)
- 100g cukru trzcinowego
- 2 jajka
- 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
- 3 łyżki gotowej przyprawy korzennej (lub mieszanka suszonych i zmielonych: cynamonu, imbiru, goździków, gałki muszkatołowej, czarnego pieprzu, kolendry, kardamonu)
- szczypta soli
- 100ml syropu migdałowego – Orzata (opcjonalnie)
LUKIER POMARAŃCZOWY:
- 100g cukru pudru
- 2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy
CZAS PRZYGOTOWANIA
50min + czas ozdabiania pierniczków (w zależności od skomplikowania i weny:)
PRZYGOTOWANIE
Do średniej wielkości garnka wkładamy masło, dodajemy miód, cukier oraz szczyptę soli i podgrzewamy na małym ogniu aż cukier i masło całkowicie się rozpuszczą (mieszamy od czasu do czasu aby składniki się nie przypaliły).
Masę odstawiamy z palnika i chwilę studzimy.
Po chwili dodajemy mąkę, sodę oraz przyprawę korzenną – mieszamy delikatnie łyżką a następnie miksujemy do połączenia składników.
Na koniec dodajemy jajka oraz syrop migdałowy i jeszcze chwilę miksujemy (masa nie połączy się w jednolitą konsystencję, będzie miała widoczne „grudki” ale po wyrobieniu ciasta będzie ono idealnie gładkie).
Po wymieszaniu składników przekładamy ciasto na stolnicę i chwilę wyrabiamy rękoma. Dzielimy ciasto na partie i każdą z nich wałkujemy na cienki (około 3mm) placek (ciasto podsypujemy mąką aby nie przykleiło się do blatu/stolnicy).
Teraz wykrawamy za pomocą foremek lub szklanki wzory i przekładamy je na wyłożoną papierem do pieczenia blachę.
Piekarnik nastawiamy na 180 stopni z termoobiegiem i wkładamy pierniczki do całkowicie nagrzanego piekarnika na środkowy poziom na około 8min – pilnujemy aby za bardzo się nie przyrumieniły.
Po upieczeniu pierniczki wyciągamy z piekarnika i studzimy na kratce, następnie pieczemy kolejne partie.
Gdy wszystkie pierniczki będą już upieczone przygotowujemy lukier (lukier do pierniczków powinien być bardzo gęsty jeżeli chcemy malować na nich wzory – wręcz plastyczny i niespływający).
Do małej miseczki wsypujemy 100g cukru pudru i dodajemy do niego 2 łyżki soku z pomarańczy (najlepiej na początek dodać jedną łyżkę i zobaczyć jaką konsystencję będzie miał lukier, w razie potrzeby – dodać kolejną łyżkę soku).
Całość dokładnie mieszamy aż cukier całkowicie się rozpuści.
Teraz możemy dekorować nasze pierniczki wg uznania:)
Po udekorowaniu pierniczków pozostawiamy je na kilka godzin ułożone oddzielnie aby lukier ładnie zastygł – dzięki temu pierniczki nie będą się do siebie przyklejać gdy będziemy je przechowywać.
Pierniczki trzymamy w szczelnie zamkniętym pojemniku/słoiku – swoją świeżość zachowują nawet do kilku tygodni i z biegiem czasu stają się coraz bardziej miękkie:)
I gotowe:)
Smacznego!