Ciasto pomarańczowo-dyniowe
Przepis na delikatne i wilgotne ciasto pomarańczowo-dyniowe.
SKŁADNIKI
Porcja na dużą okrągłą blaszkę (średnica około 28cm).
- 300g mąki pszennej
- 200g masła
- 3 jajka
- 180g ksylitolu
- 1 średnia dynia nadająca się do wypieków – piżmowa lub hokkaido – ja użyłam piżmowej (do uzyskania 250g pulpy z pieczonej dyni)
- 2 pomarańcze (sok z 2 pomarańczy i skórka z 1)
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
DODATKOWO:
- 100g zmielonego na puder ksylitolu
- 2-3 łyżki przegotowanej wody
CZAS PRZYGOTOWANIA
45min + czas pieczenia dyni i ciasta (około 2h).
PRZYGOTOWANIE
Na samym początku przygotowujemy pulpę z dyni.
Dynię myjemy, przekrawamy na pół i usuwamy środek z pestkami. Teraz kroimy dynię na plastry (około 2cm grubości) i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Tak przygotowaną dynię wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (termoobieg) i pieczemy około 40-60min do uzyskania miękkości (sprawdzamy patyczkiem do wypieków) w zależności od grubości dyni – ja swoją piekłam 60min.
Dynię wyciągamy z piekarnika i studzimy, następnie obieramy ze skórki i blendujemy na gładką masę (powinna być całkowicie wystudzona w momencie przygotowywania ciasta).
Pulpa z dyni powinna być dobrze odciśnięta z całości wody – możemy to zrobić przez gazę.
250g pulpy z dyni przekładamy do dużej miski (jeżeli pozostał nam nadmiar pulpy możemy go śmiało zamrozić lub przechowywać w lodówce przez kilka dni do kolejnych wypieków w szczelnie zamkniętym pojemniku).
Tutaj znajdziecie przepis na pyszny sernik z dynią, w którym można wykorzystać pozostałą pulpę.
W małym garnku roztapiamy masło (nie może się zagotować) z dodatkiem ksylitolu – od czasu do czasu mieszamy aż ksylitol całkowicie się rozpuści – po tym czasie odstawiamy garnek z ognia i chwilę studzimy.
Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy na sztywną pianę.
Pulpę z dyni umieszczamy w dużej misce, dodajemy startą skórkę z jednej pomarańczy i wyciśnięty sok z 2 pomarańczy – powoli miksujemy i dodajemy kolejno po jednym żółtku. Następnie dodajemy rozpuszczone masło z ksylitolem, dalej miksując.
Do tak przygotowanej masy dodajemy mąkę, sodę oraz proszek do pieczenia i delikatnie miksujemy do połączenia składników.
Na sam koniec do naszej masy dodajemy ubite wcześniej białka i mieszamy bardzo delikatnie za pomocą łyżki.
Tak przygotowaną masę przelewamy do okrągłej formy wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy do całkowicie nagrzanego do 180 stopni piekarnika (termoobieg) na około 45min – po tym czasie wyciągamy ciasto z piekarnika i studzimy na kratce.
Po wystygnięciu ciasta szykujemy lukier do ciasta.
Zmielony na puder ksylitol umieszczamy w małej miseczce i dodajemy 2 łyżki przegotowanej wody – mieszamy aż ksylitol całkowicie się rozpuści – jeżeli lukier jest zbyt gęsty możemy dodać kolejną łyżkę wody – lukier powinien być lejący ale dość gęsty, aby nie spłynął z ciasta.
Wystudzone całkowicie ciasto polewamy przygotowanym lukrem.
I gotowe:)
Smacznego!