Makaron jajeczny
Przepis na domowej roboty makaron jajeczny typu włoskiego. Bardzo prosty przepis, który nie wymaga dużo czasu i wysiłku.
SKŁADNIKI
1 porcja.
- 100g mąki pszennej, typ 00 (+ mąka do przyprószenia i wyrabiania)
- 1 średnie jajko
CZAS PRZYGOTOWANIA
30min + czas chłodzenia i suszenia ciasta.
PRZYGOTOWANIE
W zależności od tego ile porcji chemy uzyskać musimy proporcjonalnie zwiększyć ilość składników. Zasada jest taka, że na 100g mąki dodajemy 1 średnie jajko – czyli jeżeli chcemy zrobić porcję około 300g (wystarczającą na 3 osoby) używamy 300g mąki i 3 średnie jajka. Jeżeli dodasz małe jajka może się zdarzyć, że ciasto nie będzie miało odpowiedniej konsystencji więc zwyczajnie dodajemy jeszcze jedno jajko – i odwrotnie – jeżeli jajka są zbyt duże to dosypujemy trochę mąki.
Ja w tym przepisie użyłam mąki włoskiej pszennej, typu 00, ale równie dobrze można ją zastąpić zwykłą mąką pszenną.
Mąkę wsypujemy do miski, dodajemy jajka i wyrabiamy ręką. Gdy ciasto będzie już prawie wyrobione to wykładamy je na stolnicę i jeszcze chwilę wyrabiamy. Ciasto po wyrobieniu powinno być elastyczne i nie kleić się do rąk.
Po wyrobieniu ciasta wkładamy je do miseczki i szczelnie owijamy folią spożywczą (inaczej wyschnie) i wkładamy je na około 20-30min do lodówki.
Po tym czasie wyciągamy nasze ciasto z lodówki i dzielimy na partie (w zależności od tego jak duży blat mamy do dyspozycji do wałkowania). Jedną część przekładamy na stolnicę oprószoną mąką a resztę wkładamy z powrotem do miseczki i zakrywamy folią, żeby nie wyschło.
Nasz kawałek ciasta rozwałkowujemy z każdej strony, co chwilę przekładając z jednej na drugą i przyprószając mąką, żeby się nie kleiło. Wałkujemy tak długo aż uzyskamy wystarczająco cienki placek (około 1-2mm).
Teraz posypujemy placek mąką i zwijamy w rulon, następnie kroimy na paski, w zależności jak szeroki chcemy uzyskać makaron – ja przygotowałam tzw. pappardelle – czyli dość szerokie kawałki makaronu. Jeżeli planujesz dodać makaron np. do zupy to wystarczy pokroić go cieniej.
Gdy skroimy wszystkie kawałki ciasta przekładamy makaron na papier do pieczenia i rozwijamy go. Makaron musimy chwilę wysuszyć – min. 20min.
Najlepiej jest odłożyć go w suche i ciepłe miejsce. Jeżeli będziemy go trzymali w wilgoci to może stracić swoją sprężystość.
Teraz nasz makaron jest gotowy do ugotowania – do osolonej, wrzącej wody wrzucamy makaron i gotujemy około 5-6min (oczywiście czas gotowania jest zależny od grubości makaronu – jeżeli nie udało nam się rozwałkować ciasta na dość cienkie placki makaron powinen gotować się dłużej). Makaron powinien być ugotowany al dente.
Smacznego!