Gryczane pierogi z cukinią i białym serem
Gryczane pierogi z cukinią i białym serem to świetna alternatywa dla zwykłych pierogów.
SKŁADNIKI
Porcja na około 15 pierogów.
CIASTO:
- 150g mąki pszennej (+ mąka do przyprószenia i wyrabiania)
- 150g mąki gryczanej razowej
- 50ml oleju
- 130ml gorącej wody
- pół łyżki soli
FARSZ:
- 250g tłustego twarogu
- 1 średnia cukinia
- 1 duża cebula
- 2 łyżki oleju
- pęczek świeżej natki pietruszki
- sól do smaku
- pieprz do smaku
OKRASA:
- 1 średnia cebula
- 2 łyżki oleju
- kilka listków posiekanej natki pietruszki do ozdoby
CZAS PRZYGOTOWANIA
50min.
PRZYGOTOWANIE
Siekamy cebulę w kosteczkę i wrzucamy na rozgrzaną i polaną olejem patelnię (możemy połączyć cebule oraz olej z porcji z farszu i okrasy – przygotowanie jest identyczne). Cebulkę podsmażamy na patelni aż się ładnie zeszkli i będzie się „rozpływać”. Gdy cebula będzie już zeszklona odejmujemy część do okrasy i odkładamy do miseczki a do reszty cebuli dorzucamy posiekaną w drobną kostkę cukinię i dusimy aż cukinia będzie miękka (możemy co chwilę „podlewać” farsz wodą aby warzywa się nie przypaliły).
W osobnej miseczce rozdrabniamy twaróg, dodajemy posiekaną natkę pietruszki i przestygniętą cebulę z cukinią. Teraz przyprawiamy do smaku solą i pieprzem i dokładnie mieszamy. Masa powinna być dość wilgotna (jeżeli będzie zbyt sucha możemy dodać łyżkę oleju).
Teraz przygotowujemy ciasto na pierogi.
W większej misce łączymy mąki, dodajemy sól, olej i gorącą wodę (woda powinna być bardzo ciepła ale nie na tyle, żeby się poparzyć). Wszystkie składniki mieszamy do uzyskania jednolitej masy, po czym wykładamy na stolnicę przyprószoną mąką i wyrabiamy przez chwilę. Ciasto z mąki gryczanej ma trochę inną konsystencję niż to zrobione z mąki pszennej – jest mniej elastyczne i łatwiej się kruszy.
Dzielimy ciasto na kilkanaście równych części, formujemy w kształt kulki i rozwałkowujemy na placek – gryczane ciasto nie jest tak elastyczne jak te pszenne dlatego ciasto należy rozwałkować na trochę grubszy placek niż przy zwykłych pierogach – zapobiegniemy dzięki temu rwaniu się ciasta.
Na rozwałkowany kawałek ciasta nakładamy farsz i formujemy w kształt pieroga.
Gdy wszystkie pierogi będą ulepione w dużym (5l) garnku gotujemy wodę (do 3/4 głębokości garnka) z dodatkiem odrobiny oleju. Gdy woda zacznie wrzeć wrzucamy po kolei nasze pierogi i od momentu aż zaczną wypływać na powierzchnię odliczamy 5 minut – po tym czasie wyciągamy pierogi na durszlak do odsączenia i za chwilę przekładamy na talerz. Dodajemy okrasę i posiekaną natkę pietruszki. Pierogi wyśmienicie smakują z kwaśną śmietaną jako dodatek.
I gotowe:)
Smacznego!